| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | mädättämiset | Genetiivi | mädättämisen |
| Monikon genetiivi | mädättämisten | Monikon genetiivi | mädättämisien |
| Partitiivi | mädättämistä | Monikon partitiivi | mädättämisiä |
| Inessiivi | mädättämisessä | Monikon inessiivi | mädättämisissä |
| Elatiivi | mädättämisestä | Monikon elatiivi | mädättämisistä |
| Illatiivi | mädättämiseen | Monikon illatiivi | mädättämisiin |
| Adessiivi | mädättämisellä | Monikon adessiivi | mädättämisillä |
| Ablatiivi | mädättämiseltä | Monikon ablatiivi | mädättämisiltä |
| Allatiivi | mädättämiselle | Monikon allatiivi | mädättämisille |
| Essiivi | mädättämisenä | Monikon essiivi | mädättämisinä |
| Translatiivi | mädättämiseksi | Monikon translatiivi | mädättämisiksi |
| Monikon instruktiivi | mädättämisin | Abessiivi | mädättämisettä |
| Monikon abessiivi | mädättämisittä | Monikon akkusatiivi | mädättämiset |