| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hifistit | Genetiivi | hifistin |
| Monikon genetiivi | hifistien | Partitiivi | hifistiä |
| Monikon partitiivi | hifistejä | Inessiivi | hifistissä |
| Monikon inessiivi | hifisteissä | Elatiivi | hifististä |
| Monikon elatiivi | hifisteistä | Illatiivi | hifistiin |
| Monikon illatiivi | hifisteihin | Adessiivi | hifistillä |
| Monikon adessiivi | hifisteillä | Ablatiivi | hifistiltä |
| Monikon ablatiivi | hifisteiltä | Allatiivi | hifistille |
| Monikon allatiivi | hifisteille | Essiivi | hifistinä |
| Monikon essiivi | hifisteinä | Translatiivi | hifistiksi |
| Monikon translatiivi | hifisteiksi | Monikon instruktiivi | hifistein |
| Abessiivi | hifistittä | Monikon abessiivi | hifisteittä |
| Monikon akkusatiivi | hifistit |