Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
Substantiivit
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Burkina Fasosta peräisin oleva, Burkina Fasoon liittyvä

Substantiivi

  1. pysyvästi Burkina Fasossa asuva henkilö, Burkina Fason asukas
  2. syntyperäinen burkinalainen
  3. Burkina Fason kansalainen

Taivutusmuodot

MonikkoburkinalaisetMonikkoburkinalaiseni
MonikkoburkinalaisesiMonikkoburkinalaisemme
MonikkoburkinalaisenneMonikkoburkinalaisensa
GenetiiviburkinalaisenGenetiiviburkinalaiseni
GenetiiviburkinalaisesiGenetiiviburkinalaisemme
GenetiiviburkinalaisenneGenetiiviburkinalaisensa
Monikon genetiiviburkinalaistenMonikon genetiiviburkinalaisien
Monikon genetiiviburkinalaisteniMonikon genetiiviburkinalaisieni
Monikon genetiiviburkinalaistesiMonikon genetiiviburkinalaisiesi
Monikon genetiiviburkinalaistemmeMonikon genetiiviburkinalaisiemme
Monikon genetiiviburkinalaistenneMonikon genetiiviburkinalaisienne
Monikon genetiiviburkinalaistensaMonikon genetiiviburkinalaisiensa
PartitiiviburkinalaistaPartitiiviburkinalaistani
PartitiiviburkinalaistasiPartitiiviburkinalaistamme
PartitiiviburkinalaistannePartitiiviburkinalaistaan
PartitiiviburkinalaistansaMonikon partitiiviburkinalaisia
Monikon partitiiviburkinalaisianiMonikon partitiiviburkinalaisiasi
Monikon partitiiviburkinalaisiammeMonikon partitiiviburkinalaisianne
Monikon partitiiviburkinalaisiaanMonikon partitiiviburkinalaisiansa
InessiiviburkinalaisessaInessiiviburkinalaisessani
InessiiviburkinalaisessasiInessiiviburkinalaisessamme
InessiiviburkinalaisessanneInessiiviburkinalaisessaan
InessiiviburkinalaisessansaMonikon inessiiviburkinalaisissa
Monikon inessiiviburkinalaisissaniMonikon inessiiviburkinalaisissasi
Monikon inessiiviburkinalaisissammeMonikon inessiiviburkinalaisissanne
Monikon inessiiviburkinalaisissaanMonikon inessiiviburkinalaisissansa
ElatiiviburkinalaisestaElatiiviburkinalaisestani
ElatiiviburkinalaisestasiElatiiviburkinalaisestamme
ElatiiviburkinalaisestanneElatiiviburkinalaisestaan
ElatiiviburkinalaisestansaMonikon elatiiviburkinalaisista
Monikon elatiiviburkinalaisistaniMonikon elatiiviburkinalaisistasi
Monikon elatiiviburkinalaisistammeMonikon elatiiviburkinalaisistanne
Monikon elatiiviburkinalaisistaanMonikon elatiiviburkinalaisistansa
IllatiiviburkinalaiseenIllatiiviburkinalaiseeni
IllatiiviburkinalaiseesiIllatiiviburkinalaiseemme
IllatiiviburkinalaiseenneIllatiiviburkinalaiseensa
Monikon illatiiviburkinalaisiinMonikon illatiiviburkinalaisiini
Monikon illatiiviburkinalaisiisiMonikon illatiiviburkinalaisiimme
Monikon illatiiviburkinalaisiinneMonikon illatiiviburkinalaisiinsa
AdessiiviburkinalaisellaAdessiiviburkinalaisellani
AdessiiviburkinalaisellasiAdessiiviburkinalaisellamme
AdessiiviburkinalaisellanneAdessiiviburkinalaisellaan
AdessiiviburkinalaisellansaMonikon adessiiviburkinalaisilla
Monikon adessiiviburkinalaisillaniMonikon adessiiviburkinalaisillasi
Monikon adessiiviburkinalaisillammeMonikon adessiiviburkinalaisillanne
Monikon adessiiviburkinalaisillaanMonikon adessiiviburkinalaisillansa
AblatiiviburkinalaiseltaAblatiiviburkinalaiseltani
AblatiiviburkinalaiseltasiAblatiiviburkinalaiseltamme
AblatiiviburkinalaiseltanneAblatiiviburkinalaiseltaan
AblatiiviburkinalaiseltansaMonikon ablatiiviburkinalaisilta
Monikon ablatiiviburkinalaisiltaniMonikon ablatiiviburkinalaisiltasi
Monikon ablatiiviburkinalaisiltammeMonikon ablatiiviburkinalaisiltanne
Monikon ablatiiviburkinalaisiltaanMonikon ablatiiviburkinalaisiltansa
AllatiiviburkinalaiselleAllatiiviburkinalaiselleni
AllatiiviburkinalaisellesiAllatiiviburkinalaisellemme
AllatiiviburkinalaisellenneAllatiiviburkinalaiselleen
AllatiiviburkinalaisellensaMonikon allatiiviburkinalaisille
Monikon allatiiviburkinalaisilleniMonikon allatiiviburkinalaisillesi
Monikon allatiiviburkinalaisillemmeMonikon allatiiviburkinalaisillenne
Monikon allatiiviburkinalaisilleenMonikon allatiiviburkinalaisillensa
EssiiviburkinalaisenaEssiiviburkinalaisenani
EssiiviburkinalaisenasiEssiiviburkinalaisenamme
EssiiviburkinalaisenanneEssiiviburkinalaisenaan
EssiiviburkinalaisenansaMonikon essiiviburkinalaisina
Monikon essiiviburkinalaisinaniMonikon essiiviburkinalaisinasi
Monikon essiiviburkinalaisinammeMonikon essiiviburkinalaisinanne
Monikon essiiviburkinalaisinaanMonikon essiiviburkinalaisinansa
TranslatiiviburkinalaiseksiTranslatiiviburkinalaisekseni
TranslatiiviburkinalaiseksesiTranslatiiviburkinalaiseksemme
TranslatiiviburkinalaiseksenneTranslatiiviburkinalaisekseen
TranslatiiviburkinalaiseksensaMonikon translatiiviburkinalaisiksi
Monikon translatiiviburkinalaisikseniMonikon translatiiviburkinalaisiksesi
Monikon translatiiviburkinalaisiksemmeMonikon translatiiviburkinalaisiksenne
Monikon translatiiviburkinalaisikseenMonikon translatiiviburkinalaisiksensa
Monikon instruktiiviburkinalaisinAbessiiviburkinalaisetta
AbessiiviburkinalaisettaniAbessiiviburkinalaisettasi
AbessiiviburkinalaisettammeAbessiiviburkinalaisettanne
AbessiiviburkinalaisettaanAbessiiviburkinalaisettansa
Monikon abessiiviburkinalaisittaMonikon abessiiviburkinalaisittani
Monikon abessiiviburkinalaisittasiMonikon abessiiviburkinalaisittamme
Monikon abessiiviburkinalaisittanneMonikon abessiiviburkinalaisittaan
Monikon abessiiviburkinalaisittansaMonikon komitatiiviburkinalaisine
Monikon komitatiiviburkinalaisineniMonikon komitatiiviburkinalaisinesi
Monikon komitatiiviburkinalaisinemmeMonikon komitatiiviburkinalaisinenne
Monikon komitatiiviburkinalaisineenMonikon komitatiiviburkinalaisinensa
Monikon akkusatiiviburkinalaisetMonikon akkusatiiviburkinalaiseni
Monikon akkusatiiviburkinalaisesiMonikon akkusatiiviburkinalaisemme
Monikon akkusatiiviburkinalaisenneMonikon akkusatiiviburkinalaisensa
AkkusatiiviburkinalaiseniAkkusatiiviburkinalaisesi
AkkusatiiviburkinalaisemmeAkkusatiiviburkinalaisenne
Akkusatiiviburkinalaisensa