Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiPertaining to January
venäjäянварский (janvarski)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka liittyy tammikuuhun, tammikuussa tapahtuva

Esimerkit

  • Tammikuinen pakkasyö sai talojen nurkat paukkumaan.
  • Tammikuisen matkan odotus sai mieleni levottomaksi.

Taivutusmuodot

MonikkotammikuisetMonikkotammikuiseni
MonikkotammikuisesiMonikkotammikuisemme
MonikkotammikuisenneMonikkotammikuisensa
GenetiivitammikuisenGenetiivitammikuiseni
GenetiivitammikuisesiGenetiivitammikuisemme
GenetiivitammikuisenneGenetiivitammikuisensa
Monikon genetiivitammikuistenMonikon genetiivitammikuisien
Monikon genetiivitammikuisteniMonikon genetiivitammikuisieni
Monikon genetiivitammikuistesiMonikon genetiivitammikuisiesi
Monikon genetiivitammikuistemmeMonikon genetiivitammikuisiemme
Monikon genetiivitammikuistenneMonikon genetiivitammikuisienne
Monikon genetiivitammikuistensaMonikon genetiivitammikuisiensa
PartitiivitammikuistaPartitiivitammikuistani
PartitiivitammikuistasiPartitiivitammikuistamme
PartitiivitammikuistannePartitiivitammikuistaan
PartitiivitammikuistansaMonikon partitiivitammikuisia
Monikon partitiivitammikuisianiMonikon partitiivitammikuisiasi
Monikon partitiivitammikuisiammeMonikon partitiivitammikuisianne
Monikon partitiivitammikuisiaanMonikon partitiivitammikuisiansa
InessiivitammikuisessaInessiivitammikuisessani
InessiivitammikuisessasiInessiivitammikuisessamme
InessiivitammikuisessanneInessiivitammikuisessaan
InessiivitammikuisessansaMonikon inessiivitammikuisissa
Monikon inessiivitammikuisissaniMonikon inessiivitammikuisissasi
Monikon inessiivitammikuisissammeMonikon inessiivitammikuisissanne
Monikon inessiivitammikuisissaanMonikon inessiivitammikuisissansa
ElatiivitammikuisestaElatiivitammikuisestani
ElatiivitammikuisestasiElatiivitammikuisestamme
ElatiivitammikuisestanneElatiivitammikuisestaan
ElatiivitammikuisestansaMonikon elatiivitammikuisista
Monikon elatiivitammikuisistaniMonikon elatiivitammikuisistasi
Monikon elatiivitammikuisistammeMonikon elatiivitammikuisistanne
Monikon elatiivitammikuisistaanMonikon elatiivitammikuisistansa
IllatiivitammikuiseenIllatiivitammikuiseeni
IllatiivitammikuiseesiIllatiivitammikuiseemme
IllatiivitammikuiseenneIllatiivitammikuiseensa
Monikon illatiivitammikuisiinMonikon illatiivitammikuisiini
Monikon illatiivitammikuisiisiMonikon illatiivitammikuisiimme
Monikon illatiivitammikuisiinneMonikon illatiivitammikuisiinsa
AdessiivitammikuisellaAdessiivitammikuisellani
AdessiivitammikuisellasiAdessiivitammikuisellamme
AdessiivitammikuisellanneAdessiivitammikuisellaan
AdessiivitammikuisellansaMonikon adessiivitammikuisilla
Monikon adessiivitammikuisillaniMonikon adessiivitammikuisillasi
Monikon adessiivitammikuisillammeMonikon adessiivitammikuisillanne
Monikon adessiivitammikuisillaanMonikon adessiivitammikuisillansa
AblatiivitammikuiseltaAblatiivitammikuiseltani
AblatiivitammikuiseltasiAblatiivitammikuiseltamme
AblatiivitammikuiseltanneAblatiivitammikuiseltaan
AblatiivitammikuiseltansaMonikon ablatiivitammikuisilta
Monikon ablatiivitammikuisiltaniMonikon ablatiivitammikuisiltasi
Monikon ablatiivitammikuisiltammeMonikon ablatiivitammikuisiltanne
Monikon ablatiivitammikuisiltaanMonikon ablatiivitammikuisiltansa
AllatiivitammikuiselleAllatiivitammikuiselleni
AllatiivitammikuisellesiAllatiivitammikuisellemme
AllatiivitammikuisellenneAllatiivitammikuiselleen
AllatiivitammikuisellensaMonikon allatiivitammikuisille
Monikon allatiivitammikuisilleniMonikon allatiivitammikuisillesi
Monikon allatiivitammikuisillemmeMonikon allatiivitammikuisillenne
Monikon allatiivitammikuisilleenMonikon allatiivitammikuisillensa
EssiivitammikuisenaEssiivitammikuisenani
EssiivitammikuisenasiEssiivitammikuisenamme
EssiivitammikuisenanneEssiivitammikuisenaan
EssiivitammikuisenansaMonikon essiivitammikuisina
Monikon essiivitammikuisinaniMonikon essiivitammikuisinasi
Monikon essiivitammikuisinammeMonikon essiivitammikuisinanne
Monikon essiivitammikuisinaanMonikon essiivitammikuisinansa
TranslatiivitammikuiseksiTranslatiivitammikuisekseni
TranslatiivitammikuiseksesiTranslatiivitammikuiseksemme
TranslatiivitammikuiseksenneTranslatiivitammikuisekseen
TranslatiivitammikuiseksensaMonikon translatiivitammikuisiksi
Monikon translatiivitammikuisikseniMonikon translatiivitammikuisiksesi
Monikon translatiivitammikuisiksemmeMonikon translatiivitammikuisiksenne
Monikon translatiivitammikuisikseenMonikon translatiivitammikuisiksensa
Monikon instruktiivitammikuisinAbessiivitammikuisetta
AbessiivitammikuisettaniAbessiivitammikuisettasi
AbessiivitammikuisettammeAbessiivitammikuisettanne
AbessiivitammikuisettaanAbessiivitammikuisettansa
Monikon abessiivitammikuisittaMonikon abessiivitammikuisittani
Monikon abessiivitammikuisittasiMonikon abessiivitammikuisittamme
Monikon abessiivitammikuisittanneMonikon abessiivitammikuisittaan
Monikon abessiivitammikuisittansaMonikon komitatiivitammikuisine
Monikon komitatiivitammikuisineniMonikon komitatiivitammikuisinesi
Monikon komitatiivitammikuisinemmeMonikon komitatiivitammikuisinenne
Monikon komitatiivitammikuisineenMonikon komitatiivitammikuisinensa
KomparatiivitammikuisempiSuperlatiivitammikuisin
Monikon akkusatiivitammikuisetMonikon akkusatiivitammikuiseni
Monikon akkusatiivitammikuisesiMonikon akkusatiivitammikuisemme
Monikon akkusatiivitammikuisenneMonikon akkusatiivitammikuisensa
AkkusatiivitammikuiseniAkkusatiivitammikuisesi
AkkusatiivitammikuisemmeAkkusatiivitammikuisenne
Akkusatiivitammikuisensa

Luokat