| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | Skotlannin englanti, Pohjois-Englannin murteet | ||
| Monikko | turinat | Genetiivi | turinan |
| Monikon genetiivi | turinoiden | Monikon genetiivi | turinoitten |
| Partitiivi | turinaa | Monikon partitiivi | turinoita |
| Inessiivi | turinassa | Monikon inessiivi | turinoissa |
| Elatiivi | turinasta | Monikon elatiivi | turinoista |
| Illatiivi | turinaan | Monikon illatiivi | turinoihin |
| Adessiivi | turinalla | Monikon adessiivi | turinoilla |
| Ablatiivi | turinalta | Monikon ablatiivi | turinoilta |
| Allatiivi | turinalle | Monikon allatiivi | turinoille |
| Essiivi | turinana | Monikon essiivi | turinoina |
| Translatiivi | turinaksi | Monikon translatiivi | turinoiksi |
| Monikon instruktiivi | turinoin | Abessiivi | turinatta |
| Monikon abessiivi | turinoitta | Monikon akkusatiivi | turinat |