| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | stiiknafuuliat | Genetiivi | stiiknafuulian |
| Monikon genetiivi | stiiknafuulioiden | Monikon genetiivi | stiiknafuulioitten |
| Partitiivi | stiiknafuuliaa | Monikon partitiivi | stiiknafuulioita |
| Inessiivi | stiiknafuuliassa | Monikon inessiivi | stiiknafuulioissa |
| Elatiivi | stiiknafuuliasta | Monikon elatiivi | stiiknafuulioista |
| Illatiivi | stiiknafuuliaan | Monikon illatiivi | stiiknafuulioihin |
| Adessiivi | stiiknafuulialla | Monikon adessiivi | stiiknafuulioilla |
| Ablatiivi | stiiknafuulialta | Monikon ablatiivi | stiiknafuulioilta |
| Allatiivi | stiiknafuulialle | Monikon allatiivi | stiiknafuulioille |
| Essiivi | stiiknafuuliana | Monikon essiivi | stiiknafuulioina |
| Translatiivi | stiiknafuuliaksi | Monikon translatiivi | stiiknafuulioiksi |
| Monikon instruktiivi | stiiknafuulioin | Abessiivi | stiiknafuuliatta |
| Monikon abessiivi | stiiknafuulioitta | Monikon akkusatiivi | stiiknafuuliat |