| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | röhkinät | Genetiivi | röhkinän |
| Monikon genetiivi | röhkinöiden | Monikon genetiivi | röhkinöitten |
| Partitiivi | röhkinää | Monikon partitiivi | röhkinöitä |
| Inessiivi | röhkinässä | Monikon inessiivi | röhkinöissä |
| Elatiivi | röhkinästä | Monikon elatiivi | röhkinöistä |
| Illatiivi | röhkinään | Monikon illatiivi | röhkinöihin |
| Adessiivi | röhkinällä | Monikon adessiivi | röhkinöillä |
| Ablatiivi | röhkinältä | Monikon ablatiivi | röhkinöiltä |
| Allatiivi | röhkinälle | Monikon allatiivi | röhkinöille |
| Essiivi | röhkinänä | Monikon essiivi | röhkinöinä |
| Translatiivi | röhkinäksi | Monikon translatiivi | röhkinöiksi |
| Monikon instruktiivi | röhkinöin | Abessiivi | röhkinättä |
| Monikon abessiivi | röhkinöittä | Monikon akkusatiivi | röhkinät |