| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | knife wound |
| Monikko | puukonhaavat | Genetiivi | puukonhaavan |
| Monikon genetiivi | puukonhaavojen | Partitiivi | puukonhaavaa |
| Monikon partitiivi | puukonhaavoja | Inessiivi | puukonhaavassa |
| Monikon inessiivi | puukonhaavoissa | Elatiivi | puukonhaavasta |
| Monikon elatiivi | puukonhaavoista | Illatiivi | puukonhaavaan |
| Monikon illatiivi | puukonhaavoihin | Adessiivi | puukonhaavalla |
| Monikon adessiivi | puukonhaavoilla | Ablatiivi | puukonhaavalta |
| Monikon ablatiivi | puukonhaavoilta | Allatiivi | puukonhaavalle |
| Monikon allatiivi | puukonhaavoille | Essiivi | puukonhaavana |
| Monikon essiivi | puukonhaavoina | Translatiivi | puukonhaavaksi |
| Monikon translatiivi | puukonhaavoiksi | Monikon instruktiivi | puukonhaavoin |
| Abessiivi | puukonhaavatta | Monikon abessiivi | puukonhaavoitta |
| Monikon akkusatiivi | puukonhaavat |