| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | papillat | Genetiivi | papillan |
| Monikon genetiivi | papilloiden | Monikon genetiivi | papilloitten |
| Monikon genetiivi | papillojen | Partitiivi | papillaa |
| Monikon partitiivi | papilloita | Monikon partitiivi | papilloja |
| Inessiivi | papillassa | Monikon inessiivi | papilloissa |
| Elatiivi | papillasta | Monikon elatiivi | papilloista |
| Illatiivi | papillaan | Monikon illatiivi | papilloihin |
| Adessiivi | papillalla | Monikon adessiivi | papilloilla |
| Ablatiivi | papillalta | Monikon ablatiivi | papilloilta |
| Allatiivi | papillalle | Monikon allatiivi | papilloille |
| Essiivi | papillana | Monikon essiivi | papilloina |
| Translatiivi | papillaksi | Monikon translatiivi | papilloiksi |
| Monikon instruktiivi | papilloin | Abessiivi | papillatta |
| Monikon abessiivi | papilloitta | Monikon akkusatiivi | papillat |