| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | romahdan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | romahdat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | romahdamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | romahdatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | romahtavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | romahdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | romahdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | romahti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | romahdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | romahditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | romahtivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | romahtaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | romahda |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | romahtakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | romahtakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | romahtakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | romahtakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | romahtanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | romahtanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | romahtanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | romahtanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | romahtanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | romahtanevat |