| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | käninät | Genetiivi | käninän |
| Monikon genetiivi | käninöiden | Monikon genetiivi | käninöitten |
| Partitiivi | käninää | Monikon partitiivi | käninöitä |
| Inessiivi | käninässä | Monikon inessiivi | käninöissä |
| Elatiivi | käninästä | Monikon elatiivi | käninöistä |
| Illatiivi | käninään | Monikon illatiivi | käninöihin |
| Adessiivi | käninällä | Monikon adessiivi | käninöillä |
| Ablatiivi | käninältä | Monikon ablatiivi | käninöiltä |
| Allatiivi | käninälle | Monikon allatiivi | käninöille |
| Essiivi | käninänä | Monikon essiivi | käninöinä |
| Translatiivi | käninäksi | Monikon translatiivi | käninöiksi |
| Monikon instruktiivi | käninöin | Abessiivi | käninättä |
| Monikon abessiivi | käninöittä | Monikon akkusatiivi | käninät |