| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | koulinnat | Genetiivi | koulinnan |
| Monikon genetiivi | koulintojen | Partitiivi | koulintaa |
| Monikon partitiivi | koulintoja | Inessiivi | koulinnassa |
| Monikon inessiivi | koulinnoissa | Elatiivi | koulinnasta |
| Monikon elatiivi | koulinnoista | Illatiivi | koulintaan |
| Monikon illatiivi | koulintoihin | Adessiivi | koulinnalla |
| Monikon adessiivi | koulinnoilla | Ablatiivi | koulinnalta |
| Monikon ablatiivi | koulinnoilta | Allatiivi | koulinnalle |
| Monikon allatiivi | koulinnoille | Essiivi | koulintana |
| Monikon essiivi | koulintoina | Translatiivi | koulinnaksi |
| Monikon translatiivi | koulinnoiksi | Monikon instruktiivi | koulinnoin |
| Abessiivi | koulinnatta | Monikon abessiivi | koulinnoitta |
| Monikon akkusatiivi | koulinnat |