| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | slangi | ||
| Monikko | kalsat | Monikko | kalsani |
| Monikko | kalsasi | Monikko | kalsamme |
| Monikko | kalsanne | Monikko | kalsansa |
| Genetiivi | kalsan | Genetiivi | kalsani |
| Genetiivi | kalsasi | Genetiivi | kalsamme |
| Genetiivi | kalsanne | Genetiivi | kalsansa |
| Monikon genetiivi | kalsien | Monikon genetiivi | kalsieni |
| Monikon genetiivi | kalsiesi | Monikon genetiivi | kalsiemme |
| Monikon genetiivi | kalsienne | Monikon genetiivi | kalsiensa |
| Partitiivi | kalsaa | Partitiivi | kalsaani |
| Partitiivi | kalsaasi | Partitiivi | kalsaamme |
| Partitiivi | kalsaanne | Partitiivi | kalsaansa |
| Monikon partitiivi | kalsia | Monikon partitiivi | kalsiani |
| Monikon partitiivi | kalsiasi | Monikon partitiivi | kalsiamme |
| Monikon partitiivi | kalsianne | Monikon partitiivi | kalsiaan |
| Monikon partitiivi | kalsiansa | Inessiivi | kalsassa |
| Inessiivi | kalsassani | Inessiivi | kalsassasi |
| Inessiivi | kalsassamme | Inessiivi | kalsassanne |
| Inessiivi | kalsassaan | Inessiivi | kalsassansa |
| Monikon inessiivi | kalsissa | Monikon inessiivi | kalsissani |
| Monikon inessiivi | kalsissasi | Monikon inessiivi | kalsissamme |
| Monikon inessiivi | kalsissanne | Monikon inessiivi | kalsissaan |
| Monikon inessiivi | kalsissansa | Elatiivi | kalsasta |
| Elatiivi | kalsastani | Elatiivi | kalsastasi |
| Elatiivi | kalsastamme | Elatiivi | kalsastanne |
| Elatiivi | kalsastaan | Elatiivi | kalsastansa |
| Monikon elatiivi | kalsista | Monikon elatiivi | kalsistani |
| Monikon elatiivi | kalsistasi | Monikon elatiivi | kalsistamme |
| Monikon elatiivi | kalsistanne | Monikon elatiivi | kalsistaan |
| Monikon elatiivi | kalsistansa | Illatiivi | kalsaan |
| Illatiivi | kalsaani | Illatiivi | kalsaasi |
| Illatiivi | kalsaamme | Illatiivi | kalsaanne |
| Illatiivi | kalsaansa | Monikon illatiivi | kalsiin |
| Monikon illatiivi | kalsiini | Monikon illatiivi | kalsiisi |
| Monikon illatiivi | kalsiimme | Monikon illatiivi | kalsiinne |
| Monikon illatiivi | kalsiinsa | Adessiivi | kalsalla |
| Adessiivi | kalsallani | Adessiivi | kalsallasi |
| Adessiivi | kalsallamme | Adessiivi | kalsallanne |
| Adessiivi | kalsallaan | Adessiivi | kalsallansa |
| Monikon adessiivi | kalsilla | Monikon adessiivi | kalsillani |
| Monikon adessiivi | kalsillasi | Monikon adessiivi | kalsillamme |
| Monikon adessiivi | kalsillanne | Monikon adessiivi | kalsillaan |
| Monikon adessiivi | kalsillansa | Ablatiivi | kalsalta |
| Ablatiivi | kalsaltani | Ablatiivi | kalsaltasi |
| Ablatiivi | kalsaltamme | Ablatiivi | kalsaltanne |
| Ablatiivi | kalsaltaan | Ablatiivi | kalsaltansa |
| Monikon ablatiivi | kalsilta | Monikon ablatiivi | kalsiltani |
| Monikon ablatiivi | kalsiltasi | Monikon ablatiivi | kalsiltamme |
| Monikon ablatiivi | kalsiltanne | Monikon ablatiivi | kalsiltaan |
| Monikon ablatiivi | kalsiltansa | Allatiivi | kalsalle |
| Allatiivi | kalsalleni | Allatiivi | kalsallesi |
| Allatiivi | kalsallemme | Allatiivi | kalsallenne |
| Allatiivi | kalsalleen | Allatiivi | kalsallensa |
| Monikon allatiivi | kalsille | Monikon allatiivi | kalsilleni |
| Monikon allatiivi | kalsillesi | Monikon allatiivi | kalsillemme |
| Monikon allatiivi | kalsillenne | Monikon allatiivi | kalsilleen |
| Monikon allatiivi | kalsillensa | Essiivi | kalsana |
| Essiivi | kalsanani | Essiivi | kalsanasi |
| Essiivi | kalsanamme | Essiivi | kalsananne |
| Essiivi | kalsanaan | Essiivi | kalsanansa |
| Monikon essiivi | kalsina | Monikon essiivi | kalsinani |
| Monikon essiivi | kalsinasi | Monikon essiivi | kalsinamme |
| Monikon essiivi | kalsinanne | Monikon essiivi | kalsinaan |
| Monikon essiivi | kalsinansa | Translatiivi | kalsaksi |
| Translatiivi | kalsakseni | Translatiivi | kalsaksesi |
| Translatiivi | kalsaksemme | Translatiivi | kalsaksenne |
| Translatiivi | kalsakseen | Translatiivi | kalsaksensa |
| Monikon translatiivi | kalsiksi | Monikon translatiivi | kalsikseni |
| Monikon translatiivi | kalsiksesi | Monikon translatiivi | kalsiksemme |
| Monikon translatiivi | kalsiksenne | Monikon translatiivi | kalsikseen |
| Monikon translatiivi | kalsiksensa | Monikon instruktiivi | kalsin |
| Abessiivi | kalsatta | Abessiivi | kalsattani |
| Abessiivi | kalsattasi | Abessiivi | kalsattamme |
| Abessiivi | kalsattanne | Abessiivi | kalsattaan |
| Abessiivi | kalsattansa | Monikon abessiivi | kalsitta |
| Monikon abessiivi | kalsittani | Monikon abessiivi | kalsittasi |
| Monikon abessiivi | kalsittamme | Monikon abessiivi | kalsittanne |
| Monikon abessiivi | kalsittaan | Monikon abessiivi | kalsittansa |
| Monikon komitatiivi | kalsine | Monikon komitatiivi | kalsineni |
| Monikon komitatiivi | kalsinesi | Monikon komitatiivi | kalsinemme |
| Monikon komitatiivi | kalsinenne | Monikon komitatiivi | kalsineen |
| Monikon komitatiivi | kalsinensa | Komparatiivi | kalsempi |
| Superlatiivi | kalsin | Monikon akkusatiivi | kalsat |
| Monikon akkusatiivi | kalsani | Monikon akkusatiivi | kalsasi |
| Monikon akkusatiivi | kalsamme | Monikon akkusatiivi | kalsanne |
| Monikon akkusatiivi | kalsansa | Akkusatiivi | kalsani |
| Akkusatiivi | kalsasi | Akkusatiivi | kalsamme |
| Akkusatiivi | kalsanne | Akkusatiivi | kalsansa |