| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | jäkkärät | Genetiivi | jäkkärän |
| Monikon genetiivi | jäkkäröiden | Monikon genetiivi | jäkkäröitten |
| Partitiivi | jäkkärää | Monikon partitiivi | jäkkäröitä |
| Inessiivi | jäkkärässä | Monikon inessiivi | jäkkäröissä |
| Elatiivi | jäkkärästä | Monikon elatiivi | jäkkäröistä |
| Illatiivi | jäkkärään | Monikon illatiivi | jäkkäröihin |
| Adessiivi | jäkkärällä | Monikon adessiivi | jäkkäröillä |
| Ablatiivi | jäkkärältä | Monikon ablatiivi | jäkkäröiltä |
| Allatiivi | jäkkärälle | Monikon allatiivi | jäkkäröille |
| Essiivi | jäkkäränä | Monikon essiivi | jäkkäröinä |
| Translatiivi | jäkkäräksi | Monikon translatiivi | jäkkäröiksi |
| Monikon instruktiivi | jäkkäröin | Abessiivi | jäkkärättä |
| Monikon abessiivi | jäkkäröittä | Monikon akkusatiivi | jäkkärät |