| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | halmat | Genetiivi | halman |
| Monikon genetiivi | halmojen | Partitiivi | halmaa |
| Monikon partitiivi | halmoja | Inessiivi | halmassa |
| Monikon inessiivi | halmoissa | Elatiivi | halmasta |
| Monikon elatiivi | halmoista | Illatiivi | halmaan |
| Monikon illatiivi | halmoihin | Adessiivi | halmalla |
| Monikon adessiivi | halmoilla | Ablatiivi | halmalta |
| Monikon ablatiivi | halmoilta | Allatiivi | halmalle |
| Monikon allatiivi | halmoille | Essiivi | halmana |
| Monikon essiivi | halmoina | Translatiivi | halmaksi |
| Monikon translatiivi | halmoiksi | Monikon instruktiivi | halmoin |
| Abessiivi | halmatta | Monikon abessiivi | halmoitta |
| Monikon akkusatiivi | halmat |