| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | ekskurssit | Genetiivi | ekskurssin |
| Monikon genetiivi | ekskurssien | Partitiivi | ekskurssia |
| Monikon partitiivi | ekskursseja | Inessiivi | ekskurssissa |
| Monikon inessiivi | ekskursseissa | Elatiivi | ekskurssista |
| Monikon elatiivi | ekskursseista | Illatiivi | ekskurssiin |
| Monikon illatiivi | ekskursseihin | Adessiivi | ekskurssilla |
| Monikon adessiivi | ekskursseilla | Ablatiivi | ekskurssilta |
| Monikon ablatiivi | ekskursseilta | Allatiivi | ekskurssille |
| Monikon allatiivi | ekskursseille | Essiivi | ekskurssina |
| Monikon essiivi | ekskursseina | Translatiivi | ekskurssiksi |
| Monikon translatiivi | ekskursseiksi | Monikon instruktiivi | ekskurssein |
| Abessiivi | ekskurssitta | Monikon abessiivi | ekskursseitta |
| Monikon akkusatiivi | ekskurssit |