Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.musiikki
Substantiivit
2.musiikki

Määritelmät

Adjektiivi

  1. hallitseva, dominoiva

Substantiivi

  1. (musiikki) sävelasteikon 5. aste

Esimerkit

  • ~ alleeli

Taivutusmuodot

MonikkodominantitMonikkodominanttini
MonikkodominanttisiMonikkodominanttimme
MonikkodominanttinneMonikkodominanttinsa
GenetiividominantinGenetiividominanttini
GenetiividominanttisiGenetiividominanttimme
GenetiividominanttinneGenetiividominanttinsa
Monikon genetiividominanttienMonikon genetiividominanttieni
Monikon genetiividominanttiesiMonikon genetiividominanttiemme
Monikon genetiividominanttienneMonikon genetiividominanttiensa
PartitiividominanttiaPartitiividominanttiani
PartitiividominanttiasiPartitiividominanttiamme
PartitiividominanttiannePartitiividominanttiaan
PartitiividominanttiansaMonikon partitiividominantteja
Monikon partitiividominanttejaniMonikon partitiividominanttejasi
Monikon partitiividominanttejammeMonikon partitiividominanttejanne
Monikon partitiividominanttejaanMonikon partitiividominanttejansa
InessiividominantissaInessiividominantissani
InessiividominantissasiInessiividominantissamme
InessiividominantissanneInessiividominantissaan
InessiividominantissansaMonikon inessiividominanteissa
Monikon inessiividominanteissaniMonikon inessiividominanteissasi
Monikon inessiividominanteissammeMonikon inessiividominanteissanne
Monikon inessiividominanteissaanMonikon inessiividominanteissansa
ElatiividominantistaElatiividominantistani
ElatiividominantistasiElatiividominantistamme
ElatiividominantistanneElatiividominantistaan
ElatiividominantistansaMonikon elatiividominanteista
Monikon elatiividominanteistaniMonikon elatiividominanteistasi
Monikon elatiividominanteistammeMonikon elatiividominanteistanne
Monikon elatiividominanteistaanMonikon elatiividominanteistansa
IllatiividominanttiinIllatiividominanttiini
IllatiividominanttiisiIllatiividominanttiimme
IllatiividominanttiinneIllatiividominanttiinsa
Monikon illatiividominantteihinMonikon illatiividominantteihini
Monikon illatiividominantteihisiMonikon illatiividominantteihimme
Monikon illatiividominantteihinneMonikon illatiividominantteihinsa
AdessiividominantillaAdessiividominantillani
AdessiividominantillasiAdessiividominantillamme
AdessiividominantillanneAdessiividominantillaan
AdessiividominantillansaMonikon adessiividominanteilla
Monikon adessiividominanteillaniMonikon adessiividominanteillasi
Monikon adessiividominanteillammeMonikon adessiividominanteillanne
Monikon adessiividominanteillaanMonikon adessiividominanteillansa
AblatiividominantiltaAblatiividominantiltani
AblatiividominantiltasiAblatiividominantiltamme
AblatiividominantiltanneAblatiividominantiltaan
AblatiividominantiltansaMonikon ablatiividominanteilta
Monikon ablatiividominanteiltaniMonikon ablatiividominanteiltasi
Monikon ablatiividominanteiltammeMonikon ablatiividominanteiltanne
Monikon ablatiividominanteiltaanMonikon ablatiividominanteiltansa
AllatiividominantilleAllatiividominantilleni
AllatiividominantillesiAllatiividominantillemme
AllatiividominantillenneAllatiividominantilleen
AllatiividominantillensaMonikon allatiividominanteille
Monikon allatiividominanteilleniMonikon allatiividominanteillesi
Monikon allatiividominanteillemmeMonikon allatiividominanteillenne
Monikon allatiividominanteilleenMonikon allatiividominanteillensa
EssiividominanttinaEssiividominanttinani
EssiividominanttinasiEssiividominanttinamme
EssiividominanttinanneEssiividominanttinaan
EssiividominanttinansaMonikon essiividominantteina
Monikon essiividominantteinaniMonikon essiividominantteinasi
Monikon essiividominantteinammeMonikon essiividominantteinanne
Monikon essiividominantteinaanMonikon essiividominantteinansa
TranslatiividominantiksiTranslatiividominantikseni
TranslatiividominantiksesiTranslatiividominantiksemme
TranslatiividominantiksenneTranslatiividominantikseen
TranslatiividominantiksensaMonikon translatiividominanteiksi
Monikon translatiividominanteikseniMonikon translatiividominanteiksesi
Monikon translatiividominanteiksemmeMonikon translatiividominanteiksenne
Monikon translatiividominanteikseenMonikon translatiividominanteiksensa
Monikon instruktiividominanteinAbessiividominantitta
AbessiividominantittaniAbessiividominantittasi
AbessiividominantittammeAbessiividominantittanne
AbessiividominantittaanAbessiividominantittansa
Monikon abessiividominanteittaMonikon abessiividominanteittani
Monikon abessiividominanteittasiMonikon abessiividominanteittamme
Monikon abessiividominanteittanneMonikon abessiividominanteittaan
Monikon abessiividominanteittansaMonikon komitatiividominantteine
Monikon komitatiividominantteineniMonikon komitatiividominantteinesi
Monikon komitatiividominantteinemmeMonikon komitatiividominantteinenne
Monikon komitatiividominantteineenMonikon komitatiividominantteinensa
KomparatiividominantimpiSuperlatiividominantein
Monikon akkusatiividominantitMonikon akkusatiividominanttini
Monikon akkusatiividominanttisiMonikon akkusatiividominanttimme
Monikon akkusatiividominanttinneMonikon akkusatiividominanttinsa
AkkusatiividominanttiniAkkusatiividominanttisi
AkkusatiividominanttimmeAkkusatiividominanttinne
Akkusatiividominanttinsa

Luokat