| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | diatsepaamit | Genetiivi | diatsepaamin |
| Monikon genetiivi | diatsepaamien | Partitiivi | diatsepaamia |
| Monikon partitiivi | diatsepaameja | Inessiivi | diatsepaamissa |
| Monikon inessiivi | diatsepaameissa | Elatiivi | diatsepaamista |
| Monikon elatiivi | diatsepaameista | Illatiivi | diatsepaamiin |
| Monikon illatiivi | diatsepaameihin | Adessiivi | diatsepaamilla |
| Monikon adessiivi | diatsepaameilla | Ablatiivi | diatsepaamilta |
| Monikon ablatiivi | diatsepaameilta | Allatiivi | diatsepaamille |
| Monikon allatiivi | diatsepaameille | Essiivi | diatsepaamina |
| Monikon essiivi | diatsepaameina | Translatiivi | diatsepaamiksi |
| Monikon translatiivi | diatsepaameiksi | Monikon instruktiivi | diatsepaamein |
| Abessiivi | diatsepaamitta | Monikon abessiivi | diatsepaameitta |
| Monikon akkusatiivi | diatsepaamit |