| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | aseptiikat | Genetiivi | aseptiikan |
| Monikon genetiivi | aseptiikkojen | Partitiivi | aseptiikkaa |
| Monikon partitiivi | aseptiikkoja | Inessiivi | aseptiikassa |
| Monikon inessiivi | aseptiikoissa | Elatiivi | aseptiikasta |
| Monikon elatiivi | aseptiikoista | Illatiivi | aseptiikkaan |
| Monikon illatiivi | aseptiikkoihin | Adessiivi | aseptiikalla |
| Monikon adessiivi | aseptiikoilla | Ablatiivi | aseptiikalta |
| Monikon ablatiivi | aseptiikoilta | Allatiivi | aseptiikalle |
| Monikon allatiivi | aseptiikoille | Essiivi | aseptiikkana |
| Monikon essiivi | aseptiikkoina | Translatiivi | aseptiikaksi |
| Monikon translatiivi | aseptiikoiksi | Monikon instruktiivi | aseptiikoin |
| Abessiivi | aseptiikatta | Monikon abessiivi | aseptiikoitta |
| Monikon akkusatiivi | aseptiikat |