| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | töminät | Genetiivi | töminän |
| Monikon genetiivi | töminöiden | Monikon genetiivi | töminöitten |
| Partitiivi | töminää | Monikon partitiivi | töminöitä |
| Inessiivi | töminässä | Monikon inessiivi | töminöissä |
| Elatiivi | töminästä | Monikon elatiivi | töminöistä |
| Illatiivi | töminään | Monikon illatiivi | töminöihin |
| Adessiivi | töminällä | Monikon adessiivi | töminöillä |
| Ablatiivi | töminältä | Monikon ablatiivi | töminöiltä |
| Allatiivi | töminälle | Monikon allatiivi | töminöille |
| Essiivi | töminänä | Monikon essiivi | töminöinä |
| Translatiivi | töminäksi | Monikon translatiivi | töminöiksi |
| Monikon instruktiivi | töminöin | Abessiivi | töminättä |
| Monikon abessiivi | töminöittä | Monikon akkusatiivi | töminät |