| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tihut | Genetiivi | tihun |
| Monikon genetiivi | tihujen | Partitiivi | tihua |
| Monikon partitiivi | tihuja | Inessiivi | tihussa |
| Monikon inessiivi | tihuissa | Elatiivi | tihusta |
| Monikon elatiivi | tihuista | Illatiivi | tihuun |
| Monikon illatiivi | tihuihin | Adessiivi | tihulla |
| Monikon adessiivi | tihuilla | Ablatiivi | tihulta |
| Monikon ablatiivi | tihuilta | Allatiivi | tihulle |
| Monikon allatiivi | tihuille | Essiivi | tihuna |
| Monikon essiivi | tihuina | Translatiivi | tihuksi |
| Monikon translatiivi | tihuiksi | Monikon instruktiivi | tihuin |
| Abessiivi | tihutta | Monikon abessiivi | tihuitta |
| Monikon akkusatiivi | tihut |