| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tanut | Genetiivi | tanun |
| Monikon genetiivi | tanujen | Partitiivi | tanua |
| Monikon partitiivi | tanuja | Inessiivi | tanussa |
| Monikon inessiivi | tanuissa | Elatiivi | tanusta |
| Monikon elatiivi | tanuista | Illatiivi | tanuun |
| Monikon illatiivi | tanuihin | Adessiivi | tanulla |
| Monikon adessiivi | tanuilla | Ablatiivi | tanulta |
| Monikon ablatiivi | tanuilta | Allatiivi | tanulle |
| Monikon allatiivi | tanuille | Essiivi | tanuna |
| Monikon essiivi | tanuina | Translatiivi | tanuksi |
| Monikon translatiivi | tanuiksi | Monikon instruktiivi | tanuin |
| Abessiivi | tanutta | Monikon abessiivi | tanuitta |
| Monikon akkusatiivi | tanut |