| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| Monikko | leimat | Genetiivi | leiman |
| Monikon genetiivi | leimojen | Partitiivi | leimaa |
| Monikon partitiivi | leimoja | Inessiivi | leimassa |
| Monikon inessiivi | leimoissa | Elatiivi | leimasta |
| Monikon elatiivi | leimoista | Illatiivi | leimaan |
| Monikon illatiivi | leimoihin | Adessiivi | leimalla |
| Monikon adessiivi | leimoilla | Ablatiivi | leimalta |
| Monikon ablatiivi | leimoilta | Allatiivi | leimalle |
| Monikon allatiivi | leimoille | Essiivi | leimana |
| Monikon essiivi | leimoina | Translatiivi | leimaksi |
| Monikon translatiivi | leimoiksi | Monikon instruktiivi | leimoin |
| Abessiivi | leimatta | Monikon abessiivi | leimoitta |
| Monikon akkusatiivi | leimat |