Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. järkevästi ajatteleva; järkevä

Taivutusmuodot

MonikkoselväpäisetMonikkoselväpäiseni
MonikkoselväpäisesiMonikkoselväpäisemme
MonikkoselväpäisenneMonikkoselväpäisensä
GenetiiviselväpäisenGenetiiviselväpäiseni
GenetiiviselväpäisesiGenetiiviselväpäisemme
GenetiiviselväpäisenneGenetiiviselväpäisensä
Monikon genetiiviselväpäistenMonikon genetiiviselväpäisien
Monikon genetiiviselväpäisteniMonikon genetiiviselväpäisieni
Monikon genetiiviselväpäistesiMonikon genetiiviselväpäisiesi
Monikon genetiiviselväpäistemmeMonikon genetiiviselväpäisiemme
Monikon genetiiviselväpäistenneMonikon genetiiviselväpäisienne
Monikon genetiiviselväpäistensäMonikon genetiiviselväpäisiensä
PartitiiviselväpäistäPartitiiviselväpäistäni
PartitiiviselväpäistäsiPartitiiviselväpäistämme
PartitiiviselväpäistännePartitiiviselväpäistään
PartitiiviselväpäistänsäMonikon partitiiviselväpäisiä
Monikon partitiiviselväpäisiäniMonikon partitiiviselväpäisiäsi
Monikon partitiiviselväpäisiämmeMonikon partitiiviselväpäisiänne
Monikon partitiiviselväpäisiäänMonikon partitiiviselväpäisiänsä
InessiiviselväpäisessäInessiiviselväpäisessäni
InessiiviselväpäisessäsiInessiiviselväpäisessämme
InessiiviselväpäisessänneInessiiviselväpäisessään
InessiiviselväpäisessänsäMonikon inessiiviselväpäisissä
Monikon inessiiviselväpäisissäniMonikon inessiiviselväpäisissäsi
Monikon inessiiviselväpäisissämmeMonikon inessiiviselväpäisissänne
Monikon inessiiviselväpäisissäänMonikon inessiiviselväpäisissänsä
ElatiiviselväpäisestäElatiiviselväpäisestäni
ElatiiviselväpäisestäsiElatiiviselväpäisestämme
ElatiiviselväpäisestänneElatiiviselväpäisestään
ElatiiviselväpäisestänsäMonikon elatiiviselväpäisistä
Monikon elatiiviselväpäisistäniMonikon elatiiviselväpäisistäsi
Monikon elatiiviselväpäisistämmeMonikon elatiiviselväpäisistänne
Monikon elatiiviselväpäisistäänMonikon elatiiviselväpäisistänsä
IllatiiviselväpäiseenIllatiiviselväpäiseeni
IllatiiviselväpäiseesiIllatiiviselväpäiseemme
IllatiiviselväpäiseenneIllatiiviselväpäiseensä
Monikon illatiiviselväpäisiinMonikon illatiiviselväpäisiini
Monikon illatiiviselväpäisiisiMonikon illatiiviselväpäisiimme
Monikon illatiiviselväpäisiinneMonikon illatiiviselväpäisiinsä
AdessiiviselväpäiselläAdessiiviselväpäiselläni
AdessiiviselväpäiselläsiAdessiiviselväpäisellämme
AdessiiviselväpäisellänneAdessiiviselväpäisellään
AdessiiviselväpäisellänsäMonikon adessiiviselväpäisillä
Monikon adessiiviselväpäisilläniMonikon adessiiviselväpäisilläsi
Monikon adessiiviselväpäisillämmeMonikon adessiiviselväpäisillänne
Monikon adessiiviselväpäisilläänMonikon adessiiviselväpäisillänsä
AblatiiviselväpäiseltäAblatiiviselväpäiseltäni
AblatiiviselväpäiseltäsiAblatiiviselväpäiseltämme
AblatiiviselväpäiseltänneAblatiiviselväpäiseltään
AblatiiviselväpäiseltänsäMonikon ablatiiviselväpäisiltä
Monikon ablatiiviselväpäisiltäniMonikon ablatiiviselväpäisiltäsi
Monikon ablatiiviselväpäisiltämmeMonikon ablatiiviselväpäisiltänne
Monikon ablatiiviselväpäisiltäänMonikon ablatiiviselväpäisiltänsä
AllatiiviselväpäiselleAllatiiviselväpäiselleni
AllatiiviselväpäisellesiAllatiiviselväpäisellemme
AllatiiviselväpäisellenneAllatiiviselväpäiselleen
AllatiiviselväpäisellensäMonikon allatiiviselväpäisille
Monikon allatiiviselväpäisilleniMonikon allatiiviselväpäisillesi
Monikon allatiiviselväpäisillemmeMonikon allatiiviselväpäisillenne
Monikon allatiiviselväpäisilleenMonikon allatiiviselväpäisillensä
EssiiviselväpäisenäEssiiviselväpäisenäni
EssiiviselväpäisenäsiEssiiviselväpäisenämme
EssiiviselväpäisenänneEssiiviselväpäisenään
EssiiviselväpäisenänsäMonikon essiiviselväpäisinä
Monikon essiiviselväpäisinäniMonikon essiiviselväpäisinäsi
Monikon essiiviselväpäisinämmeMonikon essiiviselväpäisinänne
Monikon essiiviselväpäisinäänMonikon essiiviselväpäisinänsä
TranslatiiviselväpäiseksiTranslatiiviselväpäisekseni
TranslatiiviselväpäiseksesiTranslatiiviselväpäiseksemme
TranslatiiviselväpäiseksenneTranslatiiviselväpäisekseen
TranslatiiviselväpäiseksensäMonikon translatiiviselväpäisiksi
Monikon translatiiviselväpäisikseniMonikon translatiiviselväpäisiksesi
Monikon translatiiviselväpäisiksemmeMonikon translatiiviselväpäisiksenne
Monikon translatiiviselväpäisikseenMonikon translatiiviselväpäisiksensä
Monikon instruktiiviselväpäisinAbessiiviselväpäisettä
AbessiiviselväpäisettäniAbessiiviselväpäisettäsi
AbessiiviselväpäisettämmeAbessiiviselväpäisettänne
AbessiiviselväpäisettäänAbessiiviselväpäisettänsä
Monikon abessiiviselväpäisittäMonikon abessiiviselväpäisittäni
Monikon abessiiviselväpäisittäsiMonikon abessiiviselväpäisittämme
Monikon abessiiviselväpäisittänneMonikon abessiiviselväpäisittään
Monikon abessiiviselväpäisittänsäMonikon komitatiiviselväpäisine
Monikon komitatiiviselväpäisineniMonikon komitatiiviselväpäisinesi
Monikon komitatiiviselväpäisinemmeMonikon komitatiiviselväpäisinenne
Monikon komitatiiviselväpäisineenMonikon komitatiiviselväpäisinensä
KomparatiiviselväpäisempiSuperlatiiviselväpäisin
Monikon akkusatiiviselväpäisetMonikon akkusatiiviselväpäiseni
Monikon akkusatiiviselväpäisesiMonikon akkusatiiviselväpäisemme
Monikon akkusatiiviselväpäisenneMonikon akkusatiiviselväpäisensä
AkkusatiiviselväpäiseniAkkusatiiviselväpäisesi
AkkusatiiviselväpäisemmeAkkusatiiviselväpäisenne
Akkusatiiviselväpäisensä