Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.

Esimerkit

  • Suomen presidentinvaali on kaksivaiheinen.
    • Finland's presidential election is carried out in two phases.
  • Kaksivaiheinen vaali takaa sen, että voittajalla on enemmistö takanaan.
    • A two phase/biphasic election guarantees that the winner has a majority behind him/her.

Taivutusmuodot

MonikkokaksivaiheisetMonikkokaksivaiheiseni
MonikkokaksivaiheisesiMonikkokaksivaiheisemme
MonikkokaksivaiheisenneMonikkokaksivaiheisensa
GenetiivikaksivaiheisenGenetiivikaksivaiheiseni
GenetiivikaksivaiheisesiGenetiivikaksivaiheisemme
GenetiivikaksivaiheisenneGenetiivikaksivaiheisensa
Monikon genetiivikaksivaiheistenMonikon genetiivikaksivaiheisien
Monikon genetiivikaksivaiheisteniMonikon genetiivikaksivaiheisieni
Monikon genetiivikaksivaiheistesiMonikon genetiivikaksivaiheisiesi
Monikon genetiivikaksivaiheistemmeMonikon genetiivikaksivaiheisiemme
Monikon genetiivikaksivaiheistenneMonikon genetiivikaksivaiheisienne
Monikon genetiivikaksivaiheistensaMonikon genetiivikaksivaiheisiensa
PartitiivikaksivaiheistaPartitiivikaksivaiheistani
PartitiivikaksivaiheistasiPartitiivikaksivaiheistamme
PartitiivikaksivaiheistannePartitiivikaksivaiheistaan
PartitiivikaksivaiheistansaMonikon partitiivikaksivaiheisia
Monikon partitiivikaksivaiheisianiMonikon partitiivikaksivaiheisiasi
Monikon partitiivikaksivaiheisiammeMonikon partitiivikaksivaiheisianne
Monikon partitiivikaksivaiheisiaanMonikon partitiivikaksivaiheisiansa
InessiivikaksivaiheisessaInessiivikaksivaiheisessani
InessiivikaksivaiheisessasiInessiivikaksivaiheisessamme
InessiivikaksivaiheisessanneInessiivikaksivaiheisessaan
InessiivikaksivaiheisessansaMonikon inessiivikaksivaiheisissa
Monikon inessiivikaksivaiheisissaniMonikon inessiivikaksivaiheisissasi
Monikon inessiivikaksivaiheisissammeMonikon inessiivikaksivaiheisissanne
Monikon inessiivikaksivaiheisissaanMonikon inessiivikaksivaiheisissansa
ElatiivikaksivaiheisestaElatiivikaksivaiheisestani
ElatiivikaksivaiheisestasiElatiivikaksivaiheisestamme
ElatiivikaksivaiheisestanneElatiivikaksivaiheisestaan
ElatiivikaksivaiheisestansaMonikon elatiivikaksivaiheisista
Monikon elatiivikaksivaiheisistaniMonikon elatiivikaksivaiheisistasi
Monikon elatiivikaksivaiheisistammeMonikon elatiivikaksivaiheisistanne
Monikon elatiivikaksivaiheisistaanMonikon elatiivikaksivaiheisistansa
IllatiivikaksivaiheiseenIllatiivikaksivaiheiseeni
IllatiivikaksivaiheiseesiIllatiivikaksivaiheiseemme
IllatiivikaksivaiheiseenneIllatiivikaksivaiheiseensa
Monikon illatiivikaksivaiheisiinMonikon illatiivikaksivaiheisiini
Monikon illatiivikaksivaiheisiisiMonikon illatiivikaksivaiheisiimme
Monikon illatiivikaksivaiheisiinneMonikon illatiivikaksivaiheisiinsa
AdessiivikaksivaiheisellaAdessiivikaksivaiheisellani
AdessiivikaksivaiheisellasiAdessiivikaksivaiheisellamme
AdessiivikaksivaiheisellanneAdessiivikaksivaiheisellaan
AdessiivikaksivaiheisellansaMonikon adessiivikaksivaiheisilla
Monikon adessiivikaksivaiheisillaniMonikon adessiivikaksivaiheisillasi
Monikon adessiivikaksivaiheisillammeMonikon adessiivikaksivaiheisillanne
Monikon adessiivikaksivaiheisillaanMonikon adessiivikaksivaiheisillansa
AblatiivikaksivaiheiseltaAblatiivikaksivaiheiseltani
AblatiivikaksivaiheiseltasiAblatiivikaksivaiheiseltamme
AblatiivikaksivaiheiseltanneAblatiivikaksivaiheiseltaan
AblatiivikaksivaiheiseltansaMonikon ablatiivikaksivaiheisilta
Monikon ablatiivikaksivaiheisiltaniMonikon ablatiivikaksivaiheisiltasi
Monikon ablatiivikaksivaiheisiltammeMonikon ablatiivikaksivaiheisiltanne
Monikon ablatiivikaksivaiheisiltaanMonikon ablatiivikaksivaiheisiltansa
AllatiivikaksivaiheiselleAllatiivikaksivaiheiselleni
AllatiivikaksivaiheisellesiAllatiivikaksivaiheisellemme
AllatiivikaksivaiheisellenneAllatiivikaksivaiheiselleen
AllatiivikaksivaiheisellensaMonikon allatiivikaksivaiheisille
Monikon allatiivikaksivaiheisilleniMonikon allatiivikaksivaiheisillesi
Monikon allatiivikaksivaiheisillemmeMonikon allatiivikaksivaiheisillenne
Monikon allatiivikaksivaiheisilleenMonikon allatiivikaksivaiheisillensa
EssiivikaksivaiheisenaEssiivikaksivaiheisenani
EssiivikaksivaiheisenasiEssiivikaksivaiheisenamme
EssiivikaksivaiheisenanneEssiivikaksivaiheisenaan
EssiivikaksivaiheisenansaMonikon essiivikaksivaiheisina
Monikon essiivikaksivaiheisinaniMonikon essiivikaksivaiheisinasi
Monikon essiivikaksivaiheisinammeMonikon essiivikaksivaiheisinanne
Monikon essiivikaksivaiheisinaanMonikon essiivikaksivaiheisinansa
TranslatiivikaksivaiheiseksiTranslatiivikaksivaiheisekseni
TranslatiivikaksivaiheiseksesiTranslatiivikaksivaiheiseksemme
TranslatiivikaksivaiheiseksenneTranslatiivikaksivaiheisekseen
TranslatiivikaksivaiheiseksensaMonikon translatiivikaksivaiheisiksi
Monikon translatiivikaksivaiheisikseniMonikon translatiivikaksivaiheisiksesi
Monikon translatiivikaksivaiheisiksemmeMonikon translatiivikaksivaiheisiksenne
Monikon translatiivikaksivaiheisikseenMonikon translatiivikaksivaiheisiksensa
Monikon instruktiivikaksivaiheisinAbessiivikaksivaiheisetta
AbessiivikaksivaiheisettaniAbessiivikaksivaiheisettasi
AbessiivikaksivaiheisettammeAbessiivikaksivaiheisettanne
AbessiivikaksivaiheisettaanAbessiivikaksivaiheisettansa
Monikon abessiivikaksivaiheisittaMonikon abessiivikaksivaiheisittani
Monikon abessiivikaksivaiheisittasiMonikon abessiivikaksivaiheisittamme
Monikon abessiivikaksivaiheisittanneMonikon abessiivikaksivaiheisittaan
Monikon abessiivikaksivaiheisittansaMonikon komitatiivikaksivaiheisine
Monikon komitatiivikaksivaiheisineniMonikon komitatiivikaksivaiheisinesi
Monikon komitatiivikaksivaiheisinemmeMonikon komitatiivikaksivaiheisinenne
Monikon komitatiivikaksivaiheisineenMonikon komitatiivikaksivaiheisinensa
Monikon akkusatiivikaksivaiheisetMonikon akkusatiivikaksivaiheiseni
Monikon akkusatiivikaksivaiheisesiMonikon akkusatiivikaksivaiheisemme
Monikon akkusatiivikaksivaiheisenneMonikon akkusatiivikaksivaiheisensa
AkkusatiivikaksivaiheiseniAkkusatiivikaksivaiheisesi
AkkusatiivikaksivaiheisemmeAkkusatiivikaksivaiheisenne
Akkusatiivikaksivaiheisensa

Luokat