| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | more |
| ranska | plus |
| Monikko | -mmat | Monikko | -mpani |
| Monikko | -mpasi | Monikko | -mpamme |
| Monikko | -mpanne | Monikko | -mpansa |
| Monikko | -mmät | Monikko | -mpäni |
| Monikko | -mpäsi | Monikko | -mpämme |
| Monikko | -mpänne | Monikko | -mpänsä |
| Genetiivi | -mman | Genetiivi | -mpani |
| Genetiivi | -mpasi | Genetiivi | -mpamme |
| Genetiivi | -mpanne | Genetiivi | -mpansa |
| Genetiivi | -mmän | Genetiivi | -mpäni |
| Genetiivi | -mpäsi | Genetiivi | -mpämme |
| Genetiivi | -mpänne | Genetiivi | -mpänsä |
| Monikon genetiivi | -mpien | Monikon genetiivi | -mpieni |
| Monikon genetiivi | -mpiesi | Monikon genetiivi | -mpiemme |
| Monikon genetiivi | -mpienne | Monikon genetiivi | -mpiensa |
| Monikon genetiivi | -mpiensä | Partitiivi | -mpaa |
| Partitiivi | -mpaani | Partitiivi | -mpaasi |
| Partitiivi | -mpaamme | Partitiivi | -mpaanne |
| Partitiivi | -mpaansa | Partitiivi | -mpää |
| Partitiivi | -mpääni | Partitiivi | -mpääsi |
| Partitiivi | -mpäämme | Partitiivi | -mpäänne |
| Partitiivi | -mpäänsä | Monikon partitiivi | -mpia |
| Monikon partitiivi | -mpiani | Monikon partitiivi | -mpiasi |
| Monikon partitiivi | -mpiamme | Monikon partitiivi | -mpianne |
| Monikon partitiivi | -mpiaan | Monikon partitiivi | -mpiansa |
| Monikon partitiivi | -mpiä | Monikon partitiivi | -mpiäni |
| Monikon partitiivi | -mpiäsi | Monikon partitiivi | -mpiämme |
| Monikon partitiivi | -mpiänne | Monikon partitiivi | -mpiään |
| Monikon partitiivi | -mpiänsä | Inessiivi | -mmassa |
| Inessiivi | -mmassani | Inessiivi | -mmassasi |
| Inessiivi | -mmassamme | Inessiivi | -mmassanne |
| Inessiivi | -mmassaan | Inessiivi | -mmassansa |
| Inessiivi | -mmässä | Inessiivi | -mmässäni |
| Inessiivi | -mmässäsi | Inessiivi | -mmässämme |
| Inessiivi | -mmässänne | Inessiivi | -mmässään |
| Inessiivi | -mmässänsä | Monikon inessiivi | -mmissa |
| Monikon inessiivi | -mmissani | Monikon inessiivi | -mmissasi |
| Monikon inessiivi | -mmissamme | Monikon inessiivi | -mmissanne |
| Monikon inessiivi | -mmissaan | Monikon inessiivi | -mmissansa |
| Monikon inessiivi | -mmissä | Monikon inessiivi | -mmissäni |
| Monikon inessiivi | -mmissäsi | Monikon inessiivi | -mmissämme |
| Monikon inessiivi | -mmissänne | Monikon inessiivi | -mmissään |
| Monikon inessiivi | -mmissänsä | Elatiivi | -mmasta |
| Elatiivi | -mmastani | Elatiivi | -mmastasi |
| Elatiivi | -mmastamme | Elatiivi | -mmastanne |
| Elatiivi | -mmastaan | Elatiivi | -mmastansa |
| Elatiivi | -mmästä | Elatiivi | -mmästäni |
| Elatiivi | -mmästäsi | Elatiivi | -mmästämme |
| Elatiivi | -mmästänne | Elatiivi | -mmästään |
| Elatiivi | -mmästänsä | Monikon elatiivi | -mmista |
| Monikon elatiivi | -mmistani | Monikon elatiivi | -mmistasi |
| Monikon elatiivi | -mmistamme | Monikon elatiivi | -mmistanne |
| Monikon elatiivi | -mmistaan | Monikon elatiivi | -mmistansa |
| Monikon elatiivi | -mmistä | Monikon elatiivi | -mmistäni |
| Monikon elatiivi | -mmistäsi | Monikon elatiivi | -mmistämme |
| Monikon elatiivi | -mmistänne | Monikon elatiivi | -mmistään |
| Monikon elatiivi | -mmistänsä | Illatiivi | -mpaan |
| Illatiivi | -mpaani | Illatiivi | -mpaasi |
| Illatiivi | -mpaamme | Illatiivi | -mpaanne |
| Illatiivi | -mpaansa | Illatiivi | -mpään |
| Illatiivi | -mpääni | Illatiivi | -mpääsi |
| Illatiivi | -mpäämme | Illatiivi | -mpäänne |
| Illatiivi | -mpäänsä | Monikon illatiivi | -mpiin |
| Monikon illatiivi | -mpiini | Monikon illatiivi | -mpiisi |
| Monikon illatiivi | -mpiimme | Monikon illatiivi | -mpiinne |
| Monikon illatiivi | -mpiinsa | Monikon illatiivi | -mpiinsä |
| Adessiivi | -mmalla | Adessiivi | -mmallani |
| Adessiivi | -mmallasi | Adessiivi | -mmallamme |
| Adessiivi | -mmallanne | Adessiivi | -mmallaan |
| Adessiivi | -mmallansa | Adessiivi | -mmällä |
| Adessiivi | -mmälläni | Adessiivi | -mmälläsi |
| Adessiivi | -mmällämme | Adessiivi | -mmällänne |
| Adessiivi | -mmällään | Adessiivi | -mmällänsä |
| Monikon adessiivi | -mmilla | Monikon adessiivi | -mmillani |
| Monikon adessiivi | -mmillasi | Monikon adessiivi | -mmillamme |
| Monikon adessiivi | -mmillanne | Monikon adessiivi | -mmillaan |
| Monikon adessiivi | -mmillansa | Monikon adessiivi | -mmillä |
| Monikon adessiivi | -mmilläni | Monikon adessiivi | -mmilläsi |
| Monikon adessiivi | -mmillämme | Monikon adessiivi | -mmillänne |
| Monikon adessiivi | -mmillään | Monikon adessiivi | -mmillänsä |
| Ablatiivi | -mmalta | Ablatiivi | -mmaltani |
| Ablatiivi | -mmaltasi | Ablatiivi | -mmaltamme |
| Ablatiivi | -mmaltanne | Ablatiivi | -mmaltaan |
| Ablatiivi | -mmaltansa | Ablatiivi | -mmältä |
| Ablatiivi | -mmältäni | Ablatiivi | -mmältäsi |
| Ablatiivi | -mmältämme | Ablatiivi | -mmältänne |
| Ablatiivi | -mmältään | Ablatiivi | -mmältänsä |
| Monikon ablatiivi | -mmilta | Monikon ablatiivi | -mmiltani |
| Monikon ablatiivi | -mmiltasi | Monikon ablatiivi | -mmiltamme |
| Monikon ablatiivi | -mmiltanne | Monikon ablatiivi | -mmiltaan |
| Monikon ablatiivi | -mmiltansa | Monikon ablatiivi | -mmiltä |
| Monikon ablatiivi | -mmiltäni | Monikon ablatiivi | -mmiltäsi |
| Monikon ablatiivi | -mmiltämme | Monikon ablatiivi | -mmiltänne |
| Monikon ablatiivi | -mmiltään | Monikon ablatiivi | -mmiltänsä |
| Allatiivi | -mmalle | Allatiivi | -mmalleni |
| Allatiivi | -mmallesi | Allatiivi | -mmallemme |
| Allatiivi | -mmallenne | Allatiivi | -mmalleen |
| Allatiivi | -mmallensa | Allatiivi | -mmälle |
| Allatiivi | -mmälleni | Allatiivi | -mmällesi |
| Allatiivi | -mmällemme | Allatiivi | -mmällenne |
| Allatiivi | -mmälleen | Allatiivi | -mmällensä |
| Monikon allatiivi | -mmille | Monikon allatiivi | -mmilleni |
| Monikon allatiivi | -mmillesi | Monikon allatiivi | -mmillemme |
| Monikon allatiivi | -mmillenne | Monikon allatiivi | -mmilleen |
| Monikon allatiivi | -mmillensa | Monikon allatiivi | -mmillensä |
| Essiivi | -mpana | Essiivi | -mpanani |
| Essiivi | -mpanasi | Essiivi | -mpanamme |
| Essiivi | -mpananne | Essiivi | -mpanaan |
| Essiivi | -mpanansa | Essiivi | -mpänä |
| Essiivi | -mpänäni | Essiivi | -mpänäsi |
| Essiivi | -mpänämme | Essiivi | -mpänänne |
| Essiivi | -mpänään | Essiivi | -mpänänsä |
| Monikon essiivi | -mpina | Monikon essiivi | -mpinani |
| Monikon essiivi | -mpinasi | Monikon essiivi | -mpinamme |
| Monikon essiivi | -mpinanne | Monikon essiivi | -mpinaan |
| Monikon essiivi | -mpinansa | Monikon essiivi | -mpinä |
| Monikon essiivi | -mpinäni | Monikon essiivi | -mpinäsi |
| Monikon essiivi | -mpinämme | Monikon essiivi | -mpinänne |
| Monikon essiivi | -mpinään | Monikon essiivi | -mpinänsä |
| Translatiivi | -mmaksi | Translatiivi | -mmakseni |
| Translatiivi | -mmaksesi | Translatiivi | -mmaksemme |
| Translatiivi | -mmaksenne | Translatiivi | -mmakseen |
| Translatiivi | -mmaksensa | Translatiivi | -mmäksi |
| Translatiivi | -mmäkseni | Translatiivi | -mmäksesi |
| Translatiivi | -mmäksemme | Translatiivi | -mmäksenne |
| Translatiivi | -mmäkseen | Translatiivi | -mmäksensä |
| Monikon translatiivi | -mmiksi | Monikon translatiivi | -mmikseni |
| Monikon translatiivi | -mmiksesi | Monikon translatiivi | -mmiksemme |
| Monikon translatiivi | -mmiksenne | Monikon translatiivi | -mmikseen |
| Monikon translatiivi | -mmiksensa | Monikon translatiivi | -mmiksensä |
| Monikon instruktiivi | -mmin | Abessiivi | -mmatta |
| Abessiivi | -mmattani | Abessiivi | -mmattasi |
| Abessiivi | -mmattamme | Abessiivi | -mmattanne |
| Abessiivi | -mmattaan | Abessiivi | -mmattansa |
| Abessiivi | -mmättä | Abessiivi | -mmättäni |
| Abessiivi | -mmättäsi | Abessiivi | -mmättämme |
| Abessiivi | -mmättänne | Abessiivi | -mmättään |
| Abessiivi | -mmättänsä | Monikon abessiivi | -mmitta |
| Monikon abessiivi | -mmittani | Monikon abessiivi | -mmittasi |
| Monikon abessiivi | -mmittamme | Monikon abessiivi | -mmittanne |
| Monikon abessiivi | -mmittaan | Monikon abessiivi | -mmittansa |
| Monikon abessiivi | -mmittä | Monikon abessiivi | -mmittäni |
| Monikon abessiivi | -mmittäsi | Monikon abessiivi | -mmittämme |
| Monikon abessiivi | -mmittänne | Monikon abessiivi | -mmittään |
| Monikon abessiivi | -mmittänsä | Monikon komitatiivi | -mpine |
| Monikon komitatiivi | -mpineni | Monikon komitatiivi | -mpinesi |
| Monikon komitatiivi | -mpinemme | Monikon komitatiivi | -mpinenne |
| Monikon komitatiivi | -mpineen | Monikon komitatiivi | -mpinensa |
| Monikon komitatiivi | -mpinensä | Monikon akkusatiivi | -mmat |
| Monikon akkusatiivi | -mpani | Monikon akkusatiivi | -mpasi |
| Monikon akkusatiivi | -mpamme | Monikon akkusatiivi | -mpanne |
| Monikon akkusatiivi | -mpansa | Monikon akkusatiivi | -mmät |
| Monikon akkusatiivi | -mpäni | Monikon akkusatiivi | -mpäsi |
| Monikon akkusatiivi | -mpämme | Monikon akkusatiivi | -mpänne |
| Monikon akkusatiivi | -mpänsä | Akkusatiivi | -mpani |
| Akkusatiivi | -mpasi | Akkusatiivi | -mpamme |
| Akkusatiivi | -mpanne | Akkusatiivi | -mpansa |
| Akkusatiivi | -mpäni | Akkusatiivi | -mpäsi |
| Akkusatiivi | -mpämme | Akkusatiivi | -mpänne |
| Akkusatiivi | -mpänsä |