Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
wicked
US
2.
mischievous
US
Muut/tuntemattomat
3.
mean
US
4.
malicious
5.
spiteful
Määritelmät
Adjektiivi
usein tarkemmin määrittelemätön
hyväluontoisen
vastakohta;
vahingollinen
Taivutusmuodot
Monikko
pahanilkiset
Monikko
pahanilkiseni
Monikko
pahanilkisesi
Monikko
pahanilkisemme
Monikko
pahanilkisenne
Monikko
pahanilkisensä
Genetiivi
pahanilkisen
Genetiivi
pahanilkiseni
Genetiivi
pahanilkisesi
Genetiivi
pahanilkisemme
Genetiivi
pahanilkisenne
Genetiivi
pahanilkisensä
Monikon genetiivi
pahanilkisten
Monikon genetiivi
pahanilkisien
Monikon genetiivi
pahanilkisteni
Monikon genetiivi
pahanilkisieni
Monikon genetiivi
pahanilkistesi
Monikon genetiivi
pahanilkisiesi
Monikon genetiivi
pahanilkistemme
Monikon genetiivi
pahanilkisiemme
Monikon genetiivi
pahanilkistenne
Monikon genetiivi
pahanilkisienne
Monikon genetiivi
pahanilkistensä
Monikon genetiivi
pahanilkisiensä
Partitiivi
pahanilkistä
Partitiivi
pahanilkistäni
Partitiivi
pahanilkistäsi
Partitiivi
pahanilkistämme
Partitiivi
pahanilkistänne
Partitiivi
pahanilkistään
Partitiivi
pahanilkistänsä
Monikon partitiivi
pahanilkisiä
Monikon partitiivi
pahanilkisiäni
Monikon partitiivi
pahanilkisiäsi
Monikon partitiivi
pahanilkisiämme
Monikon partitiivi
pahanilkisiänne
Monikon partitiivi
pahanilkisiään
Monikon partitiivi
pahanilkisiänsä
Inessiivi
pahanilkisessä
Inessiivi
pahanilkisessäni
Inessiivi
pahanilkisessäsi
Inessiivi
pahanilkisessämme
Inessiivi
pahanilkisessänne
Inessiivi
pahanilkisessään
Inessiivi
pahanilkisessänsä
Monikon inessiivi
pahanilkisissä
Monikon inessiivi
pahanilkisissäni
Monikon inessiivi
pahanilkisissäsi
Monikon inessiivi
pahanilkisissämme
Monikon inessiivi
pahanilkisissänne
Monikon inessiivi
pahanilkisissään
Monikon inessiivi
pahanilkisissänsä
Elatiivi
pahanilkisestä
Elatiivi
pahanilkisestäni
Elatiivi
pahanilkisestäsi
Elatiivi
pahanilkisestämme
Elatiivi
pahanilkisestänne
Elatiivi
pahanilkisestään
Elatiivi
pahanilkisestänsä
Monikon elatiivi
pahanilkisistä
Monikon elatiivi
pahanilkisistäni
Monikon elatiivi
pahanilkisistäsi
Monikon elatiivi
pahanilkisistämme
Monikon elatiivi
pahanilkisistänne
Monikon elatiivi
pahanilkisistään
Monikon elatiivi
pahanilkisistänsä
Illatiivi
pahanilkiseen
Illatiivi
pahanilkiseeni
Illatiivi
pahanilkiseesi
Illatiivi
pahanilkiseemme
Illatiivi
pahanilkiseenne
Illatiivi
pahanilkiseensä
Monikon illatiivi
pahanilkisiin
Monikon illatiivi
pahanilkisiini
Monikon illatiivi
pahanilkisiisi
Monikon illatiivi
pahanilkisiimme
Monikon illatiivi
pahanilkisiinne
Monikon illatiivi
pahanilkisiinsä
Adessiivi
pahanilkisellä
Adessiivi
pahanilkiselläni
Adessiivi
pahanilkiselläsi
Adessiivi
pahanilkisellämme
Adessiivi
pahanilkisellänne
Adessiivi
pahanilkisellään
Adessiivi
pahanilkisellänsä
Monikon adessiivi
pahanilkisillä
Monikon adessiivi
pahanilkisilläni
Monikon adessiivi
pahanilkisilläsi
Monikon adessiivi
pahanilkisillämme
Monikon adessiivi
pahanilkisillänne
Monikon adessiivi
pahanilkisillään
Monikon adessiivi
pahanilkisillänsä
Ablatiivi
pahanilkiseltä
Ablatiivi
pahanilkiseltäni
Ablatiivi
pahanilkiseltäsi
Ablatiivi
pahanilkiseltämme
Ablatiivi
pahanilkiseltänne
Ablatiivi
pahanilkiseltään
Ablatiivi
pahanilkiseltänsä
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltä
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltäni
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltäsi
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltämme
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltänne
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltään
Monikon ablatiivi
pahanilkisiltänsä
Allatiivi
pahanilkiselle
Allatiivi
pahanilkiselleni
Allatiivi
pahanilkisellesi
Allatiivi
pahanilkisellemme
Allatiivi
pahanilkisellenne
Allatiivi
pahanilkiselleen
Allatiivi
pahanilkisellensä
Monikon allatiivi
pahanilkisille
Monikon allatiivi
pahanilkisilleni
Monikon allatiivi
pahanilkisillesi
Monikon allatiivi
pahanilkisillemme
Monikon allatiivi
pahanilkisillenne
Monikon allatiivi
pahanilkisilleen
Monikon allatiivi
pahanilkisillensä
Essiivi
pahanilkisenä
Essiivi
pahanilkisenäni
Essiivi
pahanilkisenäsi
Essiivi
pahanilkisenämme
Essiivi
pahanilkisenänne
Essiivi
pahanilkisenään
Essiivi
pahanilkisenänsä
Monikon essiivi
pahanilkisinä
Monikon essiivi
pahanilkisinäni
Monikon essiivi
pahanilkisinäsi
Monikon essiivi
pahanilkisinämme
Monikon essiivi
pahanilkisinänne
Monikon essiivi
pahanilkisinään
Monikon essiivi
pahanilkisinänsä
Translatiivi
pahanilkiseksi
Translatiivi
pahanilkisekseni
Translatiivi
pahanilkiseksesi
Translatiivi
pahanilkiseksemme
Translatiivi
pahanilkiseksenne
Translatiivi
pahanilkisekseen
Translatiivi
pahanilkiseksensä
Monikon translatiivi
pahanilkisiksi
Monikon translatiivi
pahanilkisikseni
Monikon translatiivi
pahanilkisiksesi
Monikon translatiivi
pahanilkisiksemme
Monikon translatiivi
pahanilkisiksenne
Monikon translatiivi
pahanilkisikseen
Monikon translatiivi
pahanilkisiksensä
Monikon instruktiivi
pahanilkisin
Abessiivi
pahanilkisettä
Abessiivi
pahanilkisettäni
Abessiivi
pahanilkisettäsi
Abessiivi
pahanilkisettämme
Abessiivi
pahanilkisettänne
Abessiivi
pahanilkisettään
Abessiivi
pahanilkisettänsä
Monikon abessiivi
pahanilkisittä
Monikon abessiivi
pahanilkisittäni
Monikon abessiivi
pahanilkisittäsi
Monikon abessiivi
pahanilkisittämme
Monikon abessiivi
pahanilkisittänne
Monikon abessiivi
pahanilkisittään
Monikon abessiivi
pahanilkisittänsä
Monikon komitatiivi
pahanilkisine
Monikon komitatiivi
pahanilkisineni
Monikon komitatiivi
pahanilkisinesi
Monikon komitatiivi
pahanilkisinemme
Monikon komitatiivi
pahanilkisinenne
Monikon komitatiivi
pahanilkisineen
Monikon komitatiivi
pahanilkisinensä
Monikon akkusatiivi
pahanilkiset
Monikon akkusatiivi
pahanilkiseni
Monikon akkusatiivi
pahanilkisesi
Monikon akkusatiivi
pahanilkisemme
Monikon akkusatiivi
pahanilkisenne
Monikon akkusatiivi
pahanilkisensä
Akkusatiivi
pahanilkiseni
Akkusatiivi
pahanilkisesi
Akkusatiivi
pahanilkisemme
Akkusatiivi
pahanilkisenne
Akkusatiivi
pahanilkisensä