| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | vanhahtava | ||
| Monikko | pysähdykset | Genetiivi | pysähdyksen |
| Monikon genetiivi | pysähdysten | Monikon genetiivi | pysähdyksien |
| Partitiivi | pysähdystä | Monikon partitiivi | pysähdyksiä |
| Inessiivi | pysähdyksessä | Monikon inessiivi | pysähdyksissä |
| Elatiivi | pysähdyksestä | Monikon elatiivi | pysähdyksistä |
| Illatiivi | pysähdykseen | Monikon illatiivi | pysähdyksiin |
| Adessiivi | pysähdyksellä | Monikon adessiivi | pysähdyksillä |
| Ablatiivi | pysähdykseltä | Monikon ablatiivi | pysähdyksiltä |
| Allatiivi | pysähdykselle | Monikon allatiivi | pysähdyksille |
| Essiivi | pysähdyksenä | Monikon essiivi | pysähdyksinä |
| Translatiivi | pysähdykseksi | Monikon translatiivi | pysähdyksiksi |
| Monikon instruktiivi | pysähdyksin | Abessiivi | pysähdyksettä |
| Monikon abessiivi | pysähdyksittä | Monikon akkusatiivi | pysähdykset |