| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puolijohdediodit | Genetiivi | puolijohdediodin |
| Monikon genetiivi | puolijohdediodien | Partitiivi | puolijohdediodia |
| Monikon partitiivi | puolijohdediodeja | Inessiivi | puolijohdediodissa |
| Monikon inessiivi | puolijohdediodeissa | Elatiivi | puolijohdediodista |
| Monikon elatiivi | puolijohdediodeista | Illatiivi | puolijohdediodiin |
| Monikon illatiivi | puolijohdediodeihin | Adessiivi | puolijohdediodilla |
| Monikon adessiivi | puolijohdediodeilla | Ablatiivi | puolijohdediodilta |
| Monikon ablatiivi | puolijohdediodeilta | Allatiivi | puolijohdediodille |
| Monikon allatiivi | puolijohdediodeille | Essiivi | puolijohdediodina |
| Monikon essiivi | puolijohdediodeina | Translatiivi | puolijohdediodiksi |
| Monikon translatiivi | puolijohdediodeiksi | Monikon instruktiivi | puolijohdediodein |
| Abessiivi | puolijohdedioditta | Monikon abessiivi | puolijohdediodeitta |
| Monikon akkusatiivi | puolijohdediodit |