Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on enemmistö naisia

Esimerkit

  • naisvaltaisen palvelualan työntekijä
    • pink-collar worker
  • Kätilöt ja hammashoitajat naisvaltaisimmat ammattiryhmät vuonna 2005 (stat.fi)

Taivutusmuodot

MonikkonaisvaltaisetMonikkonaisvaltaiseni
MonikkonaisvaltaisesiMonikkonaisvaltaisemme
MonikkonaisvaltaisenneMonikkonaisvaltaisensa
GenetiivinaisvaltaisenGenetiivinaisvaltaiseni
GenetiivinaisvaltaisesiGenetiivinaisvaltaisemme
GenetiivinaisvaltaisenneGenetiivinaisvaltaisensa
Monikon genetiivinaisvaltaistenMonikon genetiivinaisvaltaisien
Monikon genetiivinaisvaltaisteniMonikon genetiivinaisvaltaisieni
Monikon genetiivinaisvaltaistesiMonikon genetiivinaisvaltaisiesi
Monikon genetiivinaisvaltaistemmeMonikon genetiivinaisvaltaisiemme
Monikon genetiivinaisvaltaistenneMonikon genetiivinaisvaltaisienne
Monikon genetiivinaisvaltaistensaMonikon genetiivinaisvaltaisiensa
PartitiivinaisvaltaistaPartitiivinaisvaltaistani
PartitiivinaisvaltaistasiPartitiivinaisvaltaistamme
PartitiivinaisvaltaistannePartitiivinaisvaltaistaan
PartitiivinaisvaltaistansaMonikon partitiivinaisvaltaisia
Monikon partitiivinaisvaltaisianiMonikon partitiivinaisvaltaisiasi
Monikon partitiivinaisvaltaisiammeMonikon partitiivinaisvaltaisianne
Monikon partitiivinaisvaltaisiaanMonikon partitiivinaisvaltaisiansa
InessiivinaisvaltaisessaInessiivinaisvaltaisessani
InessiivinaisvaltaisessasiInessiivinaisvaltaisessamme
InessiivinaisvaltaisessanneInessiivinaisvaltaisessaan
InessiivinaisvaltaisessansaMonikon inessiivinaisvaltaisissa
Monikon inessiivinaisvaltaisissaniMonikon inessiivinaisvaltaisissasi
Monikon inessiivinaisvaltaisissammeMonikon inessiivinaisvaltaisissanne
Monikon inessiivinaisvaltaisissaanMonikon inessiivinaisvaltaisissansa
ElatiivinaisvaltaisestaElatiivinaisvaltaisestani
ElatiivinaisvaltaisestasiElatiivinaisvaltaisestamme
ElatiivinaisvaltaisestanneElatiivinaisvaltaisestaan
ElatiivinaisvaltaisestansaMonikon elatiivinaisvaltaisista
Monikon elatiivinaisvaltaisistaniMonikon elatiivinaisvaltaisistasi
Monikon elatiivinaisvaltaisistammeMonikon elatiivinaisvaltaisistanne
Monikon elatiivinaisvaltaisistaanMonikon elatiivinaisvaltaisistansa
IllatiivinaisvaltaiseenIllatiivinaisvaltaiseeni
IllatiivinaisvaltaiseesiIllatiivinaisvaltaiseemme
IllatiivinaisvaltaiseenneIllatiivinaisvaltaiseensa
Monikon illatiivinaisvaltaisiinMonikon illatiivinaisvaltaisiini
Monikon illatiivinaisvaltaisiisiMonikon illatiivinaisvaltaisiimme
Monikon illatiivinaisvaltaisiinneMonikon illatiivinaisvaltaisiinsa
AdessiivinaisvaltaisellaAdessiivinaisvaltaisellani
AdessiivinaisvaltaisellasiAdessiivinaisvaltaisellamme
AdessiivinaisvaltaisellanneAdessiivinaisvaltaisellaan
AdessiivinaisvaltaisellansaMonikon adessiivinaisvaltaisilla
Monikon adessiivinaisvaltaisillaniMonikon adessiivinaisvaltaisillasi
Monikon adessiivinaisvaltaisillammeMonikon adessiivinaisvaltaisillanne
Monikon adessiivinaisvaltaisillaanMonikon adessiivinaisvaltaisillansa
AblatiivinaisvaltaiseltaAblatiivinaisvaltaiseltani
AblatiivinaisvaltaiseltasiAblatiivinaisvaltaiseltamme
AblatiivinaisvaltaiseltanneAblatiivinaisvaltaiseltaan
AblatiivinaisvaltaiseltansaMonikon ablatiivinaisvaltaisilta
Monikon ablatiivinaisvaltaisiltaniMonikon ablatiivinaisvaltaisiltasi
Monikon ablatiivinaisvaltaisiltammeMonikon ablatiivinaisvaltaisiltanne
Monikon ablatiivinaisvaltaisiltaanMonikon ablatiivinaisvaltaisiltansa
AllatiivinaisvaltaiselleAllatiivinaisvaltaiselleni
AllatiivinaisvaltaisellesiAllatiivinaisvaltaisellemme
AllatiivinaisvaltaisellenneAllatiivinaisvaltaiselleen
AllatiivinaisvaltaisellensaMonikon allatiivinaisvaltaisille
Monikon allatiivinaisvaltaisilleniMonikon allatiivinaisvaltaisillesi
Monikon allatiivinaisvaltaisillemmeMonikon allatiivinaisvaltaisillenne
Monikon allatiivinaisvaltaisilleenMonikon allatiivinaisvaltaisillensa
EssiivinaisvaltaisenaEssiivinaisvaltaisenani
EssiivinaisvaltaisenasiEssiivinaisvaltaisenamme
EssiivinaisvaltaisenanneEssiivinaisvaltaisenaan
EssiivinaisvaltaisenansaMonikon essiivinaisvaltaisina
Monikon essiivinaisvaltaisinaniMonikon essiivinaisvaltaisinasi
Monikon essiivinaisvaltaisinammeMonikon essiivinaisvaltaisinanne
Monikon essiivinaisvaltaisinaanMonikon essiivinaisvaltaisinansa
TranslatiivinaisvaltaiseksiTranslatiivinaisvaltaisekseni
TranslatiivinaisvaltaiseksesiTranslatiivinaisvaltaiseksemme
TranslatiivinaisvaltaiseksenneTranslatiivinaisvaltaisekseen
TranslatiivinaisvaltaiseksensaMonikon translatiivinaisvaltaisiksi
Monikon translatiivinaisvaltaisikseniMonikon translatiivinaisvaltaisiksesi
Monikon translatiivinaisvaltaisiksemmeMonikon translatiivinaisvaltaisiksenne
Monikon translatiivinaisvaltaisikseenMonikon translatiivinaisvaltaisiksensa
Monikon instruktiivinaisvaltaisinAbessiivinaisvaltaisetta
AbessiivinaisvaltaisettaniAbessiivinaisvaltaisettasi
AbessiivinaisvaltaisettammeAbessiivinaisvaltaisettanne
AbessiivinaisvaltaisettaanAbessiivinaisvaltaisettansa
Monikon abessiivinaisvaltaisittaMonikon abessiivinaisvaltaisittani
Monikon abessiivinaisvaltaisittasiMonikon abessiivinaisvaltaisittamme
Monikon abessiivinaisvaltaisittanneMonikon abessiivinaisvaltaisittaan
Monikon abessiivinaisvaltaisittansaMonikon komitatiivinaisvaltaisine
Monikon komitatiivinaisvaltaisineniMonikon komitatiivinaisvaltaisinesi
Monikon komitatiivinaisvaltaisinemmeMonikon komitatiivinaisvaltaisinenne
Monikon komitatiivinaisvaltaisineenMonikon komitatiivinaisvaltaisinensa
KomparatiivinaisvaltaisempiSuperlatiivinaisvaltaisin
Monikon akkusatiivinaisvaltaisetMonikon akkusatiivinaisvaltaiseni
Monikon akkusatiivinaisvaltaisesiMonikon akkusatiivinaisvaltaisemme
Monikon akkusatiivinaisvaltaisenneMonikon akkusatiivinaisvaltaisensa
AkkusatiivinaisvaltaiseniAkkusatiivinaisvaltaisesi
AkkusatiivinaisvaltaisemmeAkkusatiivinaisvaltaisenne
Akkusatiivinaisvaltaisensa

Luokat