| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puolivokaalit | Genetiivi | puolivokaalin |
| Monikon genetiivi | puolivokaalien | Monikon genetiivi | puolivokaaleiden |
| Monikon genetiivi | puolivokaaleitten | Partitiivi | puolivokaalia |
| Monikon partitiivi | puolivokaaleita | Monikon partitiivi | puolivokaaleja |
| Inessiivi | puolivokaalissa | Monikon inessiivi | puolivokaaleissa |
| Elatiivi | puolivokaalista | Monikon elatiivi | puolivokaaleista |
| Illatiivi | puolivokaaliin | Monikon illatiivi | puolivokaaleihin |
| Adessiivi | puolivokaalilla | Monikon adessiivi | puolivokaaleilla |
| Ablatiivi | puolivokaalilta | Monikon ablatiivi | puolivokaaleilta |
| Allatiivi | puolivokaalille | Monikon allatiivi | puolivokaaleille |
| Essiivi | puolivokaalina | Monikon essiivi | puolivokaaleina |
| Translatiivi | puolivokaaliksi | Monikon translatiivi | puolivokaaleiksi |
| Monikon instruktiivi | puolivokaalein | Abessiivi | puolivokaalitta |
| Monikon abessiivi | puolivokaaleitta | Monikon akkusatiivi | puolivokaalit |