| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | отслабвам (otslabvam), клюмвам |
| englanti | wilt, decay, waste, fade, perish, waste away, wither, droop, shrivel |
| espanja | marchitar, marchitarse, decaer, extenuar |
| esperanto | velki |
| hollanti | verzwakken, wegkwijnen, verwelken, verschrompelen |
| italia | raggrinzire, deperire, appassire, avvizzire, indebolirsi, essiccare, inaridire |
| japani | 枯れる (kareru), やせ衰える (yaseotoroeru) |
| kreikka | μαραίνομαι (maraínomai) |
| latina | marceo |
| norja | visne |
| portugali | definhar, murchar, mirrar, mirrar-se |
| puola | więdnąć |
| ranska | dépérir, flétrir, se faner, faner |
| ruotsi | försvaga, föröda, vissna |
| saksa | welken, verwelken, verdorren, versiegen, vertrocknen |
| tanska | visne |
| tšekki | usychat, vadnout, ohýbat se, uvadat, sklánět se, svěšovat se |
| unkari | hervad, elszárad, elhervad, elfonnyad |
| venäjä | склоняться (sklonjatsja), чахнуть (tšahnut), истощаться (istoštšatsja), увядать (uvjadat), зачахнуть (zatšahnut), истощиться (istoštšitsja), вя́нуть (vjánut), завя́нуть (zavjánut), увя́нуть (uvjánut), увяда́ть (uvjadát), со́хнуть (sóhnut), засо́хнуть (zasóhnut) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuihdun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuihdut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuihtuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuihdumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuihdutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuihtuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihtui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuihtuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuihtuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuihdu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuihtukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuihtukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuihtukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuihtukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuihtunevat | | |