Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
Substantiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. tuohiaineinen, tuohesta tehty

Substantiivi

  1. tuokkonen

Taivutusmuodot

MonikkotuohisetMonikkotuohiseni
MonikkotuohisesiMonikkotuohisemme
MonikkotuohisenneMonikkotuohisensa
GenetiivituohisenGenetiivituohiseni
GenetiivituohisesiGenetiivituohisemme
GenetiivituohisenneGenetiivituohisensa
Monikon genetiivituohistenMonikon genetiivituohisien
Monikon genetiivituohisteniMonikon genetiivituohisieni
Monikon genetiivituohistesiMonikon genetiivituohisiesi
Monikon genetiivituohistemmeMonikon genetiivituohisiemme
Monikon genetiivituohistenneMonikon genetiivituohisienne
Monikon genetiivituohistensaMonikon genetiivituohisiensa
PartitiivituohistaPartitiivituohistani
PartitiivituohistasiPartitiivituohistamme
PartitiivituohistannePartitiivituohistaan
PartitiivituohistansaMonikon partitiivituohisia
Monikon partitiivituohisianiMonikon partitiivituohisiasi
Monikon partitiivituohisiammeMonikon partitiivituohisianne
Monikon partitiivituohisiaanMonikon partitiivituohisiansa
InessiivituohisessaInessiivituohisessani
InessiivituohisessasiInessiivituohisessamme
InessiivituohisessanneInessiivituohisessaan
InessiivituohisessansaMonikon inessiivituohisissa
Monikon inessiivituohisissaniMonikon inessiivituohisissasi
Monikon inessiivituohisissammeMonikon inessiivituohisissanne
Monikon inessiivituohisissaanMonikon inessiivituohisissansa
ElatiivituohisestaElatiivituohisestani
ElatiivituohisestasiElatiivituohisestamme
ElatiivituohisestanneElatiivituohisestaan
ElatiivituohisestansaMonikon elatiivituohisista
Monikon elatiivituohisistaniMonikon elatiivituohisistasi
Monikon elatiivituohisistammeMonikon elatiivituohisistanne
Monikon elatiivituohisistaanMonikon elatiivituohisistansa
IllatiivituohiseenIllatiivituohiseeni
IllatiivituohiseesiIllatiivituohiseemme
IllatiivituohiseenneIllatiivituohiseensa
Monikon illatiivituohisiinMonikon illatiivituohisiini
Monikon illatiivituohisiisiMonikon illatiivituohisiimme
Monikon illatiivituohisiinneMonikon illatiivituohisiinsa
AdessiivituohisellaAdessiivituohisellani
AdessiivituohisellasiAdessiivituohisellamme
AdessiivituohisellanneAdessiivituohisellaan
AdessiivituohisellansaMonikon adessiivituohisilla
Monikon adessiivituohisillaniMonikon adessiivituohisillasi
Monikon adessiivituohisillammeMonikon adessiivituohisillanne
Monikon adessiivituohisillaanMonikon adessiivituohisillansa
AblatiivituohiseltaAblatiivituohiseltani
AblatiivituohiseltasiAblatiivituohiseltamme
AblatiivituohiseltanneAblatiivituohiseltaan
AblatiivituohiseltansaMonikon ablatiivituohisilta
Monikon ablatiivituohisiltaniMonikon ablatiivituohisiltasi
Monikon ablatiivituohisiltammeMonikon ablatiivituohisiltanne
Monikon ablatiivituohisiltaanMonikon ablatiivituohisiltansa
AllatiivituohiselleAllatiivituohiselleni
AllatiivituohisellesiAllatiivituohisellemme
AllatiivituohisellenneAllatiivituohiselleen
AllatiivituohisellensaMonikon allatiivituohisille
Monikon allatiivituohisilleniMonikon allatiivituohisillesi
Monikon allatiivituohisillemmeMonikon allatiivituohisillenne
Monikon allatiivituohisilleenMonikon allatiivituohisillensa
EssiivituohisenaEssiivituohisenani
EssiivituohisenasiEssiivituohisenamme
EssiivituohisenanneEssiivituohisenaan
EssiivituohisenansaMonikon essiivituohisina
Monikon essiivituohisinaniMonikon essiivituohisinasi
Monikon essiivituohisinammeMonikon essiivituohisinanne
Monikon essiivituohisinaanMonikon essiivituohisinansa
TranslatiivituohiseksiTranslatiivituohisekseni
TranslatiivituohiseksesiTranslatiivituohiseksemme
TranslatiivituohiseksenneTranslatiivituohisekseen
TranslatiivituohiseksensaMonikon translatiivituohisiksi
Monikon translatiivituohisikseniMonikon translatiivituohisiksesi
Monikon translatiivituohisiksemmeMonikon translatiivituohisiksenne
Monikon translatiivituohisikseenMonikon translatiivituohisiksensa
Monikon instruktiivituohisinAbessiivituohisetta
AbessiivituohisettaniAbessiivituohisettasi
AbessiivituohisettammeAbessiivituohisettanne
AbessiivituohisettaanAbessiivituohisettansa
Monikon abessiivituohisittaMonikon abessiivituohisittani
Monikon abessiivituohisittasiMonikon abessiivituohisittamme
Monikon abessiivituohisittanneMonikon abessiivituohisittaan
Monikon abessiivituohisittansaMonikon komitatiivituohisine
Monikon komitatiivituohisineniMonikon komitatiivituohisinesi
Monikon komitatiivituohisinemmeMonikon komitatiivituohisinenne
Monikon komitatiivituohisineenMonikon komitatiivituohisinensa
KomparatiivituohisempiSuperlatiivituohisin
Monikon akkusatiivituohisetMonikon akkusatiivituohiseni
Monikon akkusatiivituohisesiMonikon akkusatiivituohisemme
Monikon akkusatiivituohisenneMonikon akkusatiivituohisensa
AkkusatiivituohiseniAkkusatiivituohisesi
AkkusatiivituohisemmeAkkusatiivituohisenne
Akkusatiivituohisensa