| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Substantiivit | |
| 2. | |
| Monikko | tuohiset | Monikko | tuohiseni |
| Monikko | tuohisesi | Monikko | tuohisemme |
| Monikko | tuohisenne | Monikko | tuohisensa |
| Genetiivi | tuohisen | Genetiivi | tuohiseni |
| Genetiivi | tuohisesi | Genetiivi | tuohisemme |
| Genetiivi | tuohisenne | Genetiivi | tuohisensa |
| Monikon genetiivi | tuohisten | Monikon genetiivi | tuohisien |
| Monikon genetiivi | tuohisteni | Monikon genetiivi | tuohisieni |
| Monikon genetiivi | tuohistesi | Monikon genetiivi | tuohisiesi |
| Monikon genetiivi | tuohistemme | Monikon genetiivi | tuohisiemme |
| Monikon genetiivi | tuohistenne | Monikon genetiivi | tuohisienne |
| Monikon genetiivi | tuohistensa | Monikon genetiivi | tuohisiensa |
| Partitiivi | tuohista | Partitiivi | tuohistani |
| Partitiivi | tuohistasi | Partitiivi | tuohistamme |
| Partitiivi | tuohistanne | Partitiivi | tuohistaan |
| Partitiivi | tuohistansa | Monikon partitiivi | tuohisia |
| Monikon partitiivi | tuohisiani | Monikon partitiivi | tuohisiasi |
| Monikon partitiivi | tuohisiamme | Monikon partitiivi | tuohisianne |
| Monikon partitiivi | tuohisiaan | Monikon partitiivi | tuohisiansa |
| Inessiivi | tuohisessa | Inessiivi | tuohisessani |
| Inessiivi | tuohisessasi | Inessiivi | tuohisessamme |
| Inessiivi | tuohisessanne | Inessiivi | tuohisessaan |
| Inessiivi | tuohisessansa | Monikon inessiivi | tuohisissa |
| Monikon inessiivi | tuohisissani | Monikon inessiivi | tuohisissasi |
| Monikon inessiivi | tuohisissamme | Monikon inessiivi | tuohisissanne |
| Monikon inessiivi | tuohisissaan | Monikon inessiivi | tuohisissansa |
| Elatiivi | tuohisesta | Elatiivi | tuohisestani |
| Elatiivi | tuohisestasi | Elatiivi | tuohisestamme |
| Elatiivi | tuohisestanne | Elatiivi | tuohisestaan |
| Elatiivi | tuohisestansa | Monikon elatiivi | tuohisista |
| Monikon elatiivi | tuohisistani | Monikon elatiivi | tuohisistasi |
| Monikon elatiivi | tuohisistamme | Monikon elatiivi | tuohisistanne |
| Monikon elatiivi | tuohisistaan | Monikon elatiivi | tuohisistansa |
| Illatiivi | tuohiseen | Illatiivi | tuohiseeni |
| Illatiivi | tuohiseesi | Illatiivi | tuohiseemme |
| Illatiivi | tuohiseenne | Illatiivi | tuohiseensa |
| Monikon illatiivi | tuohisiin | Monikon illatiivi | tuohisiini |
| Monikon illatiivi | tuohisiisi | Monikon illatiivi | tuohisiimme |
| Monikon illatiivi | tuohisiinne | Monikon illatiivi | tuohisiinsa |
| Adessiivi | tuohisella | Adessiivi | tuohisellani |
| Adessiivi | tuohisellasi | Adessiivi | tuohisellamme |
| Adessiivi | tuohisellanne | Adessiivi | tuohisellaan |
| Adessiivi | tuohisellansa | Monikon adessiivi | tuohisilla |
| Monikon adessiivi | tuohisillani | Monikon adessiivi | tuohisillasi |
| Monikon adessiivi | tuohisillamme | Monikon adessiivi | tuohisillanne |
| Monikon adessiivi | tuohisillaan | Monikon adessiivi | tuohisillansa |
| Ablatiivi | tuohiselta | Ablatiivi | tuohiseltani |
| Ablatiivi | tuohiseltasi | Ablatiivi | tuohiseltamme |
| Ablatiivi | tuohiseltanne | Ablatiivi | tuohiseltaan |
| Ablatiivi | tuohiseltansa | Monikon ablatiivi | tuohisilta |
| Monikon ablatiivi | tuohisiltani | Monikon ablatiivi | tuohisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tuohisiltamme | Monikon ablatiivi | tuohisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tuohisiltaan | Monikon ablatiivi | tuohisiltansa |
| Allatiivi | tuohiselle | Allatiivi | tuohiselleni |
| Allatiivi | tuohisellesi | Allatiivi | tuohisellemme |
| Allatiivi | tuohisellenne | Allatiivi | tuohiselleen |
| Allatiivi | tuohisellensa | Monikon allatiivi | tuohisille |
| Monikon allatiivi | tuohisilleni | Monikon allatiivi | tuohisillesi |
| Monikon allatiivi | tuohisillemme | Monikon allatiivi | tuohisillenne |
| Monikon allatiivi | tuohisilleen | Monikon allatiivi | tuohisillensa |
| Essiivi | tuohisena | Essiivi | tuohisenani |
| Essiivi | tuohisenasi | Essiivi | tuohisenamme |
| Essiivi | tuohisenanne | Essiivi | tuohisenaan |
| Essiivi | tuohisenansa | Monikon essiivi | tuohisina |
| Monikon essiivi | tuohisinani | Monikon essiivi | tuohisinasi |
| Monikon essiivi | tuohisinamme | Monikon essiivi | tuohisinanne |
| Monikon essiivi | tuohisinaan | Monikon essiivi | tuohisinansa |
| Translatiivi | tuohiseksi | Translatiivi | tuohisekseni |
| Translatiivi | tuohiseksesi | Translatiivi | tuohiseksemme |
| Translatiivi | tuohiseksenne | Translatiivi | tuohisekseen |
| Translatiivi | tuohiseksensa | Monikon translatiivi | tuohisiksi |
| Monikon translatiivi | tuohisikseni | Monikon translatiivi | tuohisiksesi |
| Monikon translatiivi | tuohisiksemme | Monikon translatiivi | tuohisiksenne |
| Monikon translatiivi | tuohisikseen | Monikon translatiivi | tuohisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tuohisin | Abessiivi | tuohisetta |
| Abessiivi | tuohisettani | Abessiivi | tuohisettasi |
| Abessiivi | tuohisettamme | Abessiivi | tuohisettanne |
| Abessiivi | tuohisettaan | Abessiivi | tuohisettansa |
| Monikon abessiivi | tuohisitta | Monikon abessiivi | tuohisittani |
| Monikon abessiivi | tuohisittasi | Monikon abessiivi | tuohisittamme |
| Monikon abessiivi | tuohisittanne | Monikon abessiivi | tuohisittaan |
| Monikon abessiivi | tuohisittansa | Monikon komitatiivi | tuohisine |
| Monikon komitatiivi | tuohisineni | Monikon komitatiivi | tuohisinesi |
| Monikon komitatiivi | tuohisinemme | Monikon komitatiivi | tuohisinenne |
| Monikon komitatiivi | tuohisineen | Monikon komitatiivi | tuohisinensa |
| Komparatiivi | tuohisempi | Superlatiivi | tuohisin |
| Monikon akkusatiivi | tuohiset | Monikon akkusatiivi | tuohiseni |
| Monikon akkusatiivi | tuohisesi | Monikon akkusatiivi | tuohisemme |
| Monikon akkusatiivi | tuohisenne | Monikon akkusatiivi | tuohisensa |
| Akkusatiivi | tuohiseni | Akkusatiivi | tuohisesi |
| Akkusatiivi | tuohisemme | Akkusatiivi | tuohisenne |
| Akkusatiivi | tuohisensa |