| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | lasikot | Genetiivi | lasikon |
| Monikon genetiivi | lasikkojen | Monikon genetiivi | lasikoiden |
| Monikon genetiivi | lasikoitten | Partitiivi | lasikkoa |
| Monikon partitiivi | lasikkoja | Monikon partitiivi | lasikoita |
| Inessiivi | lasikossa | Monikon inessiivi | lasikoissa |
| Elatiivi | lasikosta | Monikon elatiivi | lasikoista |
| Illatiivi | lasikkoon | Monikon illatiivi | lasikkoihin |
| Monikon illatiivi | lasikoihin | Adessiivi | lasikolla |
| Monikon adessiivi | lasikoilla | Ablatiivi | lasikolta |
| Monikon ablatiivi | lasikoilta | Allatiivi | lasikolle |
| Monikon allatiivi | lasikoille | Essiivi | lasikkona |
| Monikon essiivi | lasikkoina | Translatiivi | lasikoksi |
| Monikon translatiivi | lasikoiksi | Monikon instruktiivi | lasikoin |
| Abessiivi | lasikotta | Monikon abessiivi | lasikoitta |
| Monikon akkusatiivi | lasikot |