| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kortteikot | Genetiivi | kortteikon |
| Monikon genetiivi | kortteikkojen | Monikon genetiivi | kortteikoiden |
| Monikon genetiivi | kortteikoitten | Partitiivi | kortteikkoa |
| Monikon partitiivi | kortteikkoja | Monikon partitiivi | kortteikoita |
| Inessiivi | kortteikossa | Monikon inessiivi | kortteikoissa |
| Elatiivi | kortteikosta | Monikon elatiivi | kortteikoista |
| Illatiivi | kortteikkoon | Monikon illatiivi | kortteikkoihin |
| Monikon illatiivi | kortteikoihin | Adessiivi | kortteikolla |
| Monikon adessiivi | kortteikoilla | Ablatiivi | kortteikolta |
| Monikon ablatiivi | kortteikoilta | Allatiivi | kortteikolle |
| Monikon allatiivi | kortteikoille | Essiivi | kortteikkona |
| Monikon essiivi | kortteikkoina | Translatiivi | kortteikoksi |
| Monikon translatiivi | kortteikoiksi | Monikon instruktiivi | kortteikoin |
| Abessiivi | kortteikotta | Monikon abessiivi | kortteikoitta |
| Monikon akkusatiivi | kortteikot |