| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | koleerikot | Genetiivi | koleerikon |
| Monikon genetiivi | koleerikkojen | Monikon genetiivi | koleerikoiden |
| Monikon genetiivi | koleerikoitten | Partitiivi | koleerikkoa |
| Monikon partitiivi | koleerikkoja | Monikon partitiivi | koleerikoita |
| Inessiivi | koleerikossa | Monikon inessiivi | koleerikoissa |
| Elatiivi | koleerikosta | Monikon elatiivi | koleerikoista |
| Illatiivi | koleerikkoon | Monikon illatiivi | koleerikkoihin |
| Monikon illatiivi | koleerikoihin | Adessiivi | koleerikolla |
| Monikon adessiivi | koleerikoilla | Ablatiivi | koleerikolta |
| Monikon ablatiivi | koleerikoilta | Allatiivi | koleerikolle |
| Monikon allatiivi | koleerikoille | Essiivi | koleerikkona |
| Monikon essiivi | koleerikkoina | Translatiivi | koleerikoksi |
| Monikon translatiivi | koleerikoiksi | Monikon instruktiivi | koleerikoin |
| Abessiivi | koleerikotta | Monikon abessiivi | koleerikoitta |
| Monikon akkusatiivi | koleerikot |