| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | harpikot | Genetiivi | harpikon |
| Monikon genetiivi | harpikkojen | Monikon genetiivi | harpikoiden |
| Monikon genetiivi | harpikoitten | Partitiivi | harpikkoa |
| Monikon partitiivi | harpikkoja | Monikon partitiivi | harpikoita |
| Inessiivi | harpikossa | Monikon inessiivi | harpikoissa |
| Elatiivi | harpikosta | Monikon elatiivi | harpikoista |
| Illatiivi | harpikkoon | Monikon illatiivi | harpikkoihin |
| Monikon illatiivi | harpikoihin | Adessiivi | harpikolla |
| Monikon adessiivi | harpikoilla | Ablatiivi | harpikolta |
| Monikon ablatiivi | harpikoilta | Allatiivi | harpikolle |
| Monikon allatiivi | harpikoille | Essiivi | harpikkona |
| Monikon essiivi | harpikkoina | Translatiivi | harpikoksi |
| Monikon translatiivi | harpikoiksi | Monikon instruktiivi | harpikoin |
| Abessiivi | harpikotta | Monikon abessiivi | harpikoitta |
| Monikon akkusatiivi | harpikot |