| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tärytän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tärytät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tärytämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tärytätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | täryttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tärytin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tärytit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tärytti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tärytimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tärytitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | täryttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | täryttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tärytä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | täryttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | täryttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | täryttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | täryttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | täryttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | täryttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | täryttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | täryttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | täryttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | täryttänevät |