| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | vimpaimet | Genetiivi | vimpaimen |
| Monikon genetiivi | vimpaimien | Monikon genetiivi | vimpainten |
| Partitiivi | vimpainta | Monikon partitiivi | vimpaimia |
| Inessiivi | vimpaimessa | Monikon inessiivi | vimpaimissa |
| Elatiivi | vimpaimesta | Monikon elatiivi | vimpaimista |
| Illatiivi | vimpaimeen | Monikon illatiivi | vimpaimiin |
| Adessiivi | vimpaimella | Monikon adessiivi | vimpaimilla |
| Ablatiivi | vimpaimelta | Monikon ablatiivi | vimpaimilta |
| Allatiivi | vimpaimelle | Monikon allatiivi | vimpaimille |
| Essiivi | vimpaimena | Monikon essiivi | vimpaimina |
| Translatiivi | vimpaimeksi | Monikon translatiivi | vimpaimiksi |
| Monikon instruktiivi | vimpaimin | Abessiivi | vimpaimetta |
| Monikon abessiivi | vimpaimitta | Monikon akkusatiivi | vimpaimet |