| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tislaimet | Genetiivi | tislaimen |
| Monikon genetiivi | tislaimien | Monikon genetiivi | tislainten |
| Partitiivi | tislainta | Monikon partitiivi | tislaimia |
| Inessiivi | tislaimessa | Monikon inessiivi | tislaimissa |
| Elatiivi | tislaimesta | Monikon elatiivi | tislaimista |
| Illatiivi | tislaimeen | Monikon illatiivi | tislaimiin |
| Adessiivi | tislaimella | Monikon adessiivi | tislaimilla |
| Ablatiivi | tislaimelta | Monikon ablatiivi | tislaimilta |
| Allatiivi | tislaimelle | Monikon allatiivi | tislaimille |
| Essiivi | tislaimena | Monikon essiivi | tislaimina |
| Translatiivi | tislaimeksi | Monikon translatiivi | tislaimiksi |
| Monikon instruktiivi | tislaimin | Abessiivi | tislaimetta |
| Monikon abessiivi | tislaimitta | Monikon akkusatiivi | tislaimet |