| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | tietojenkäsittely | ||
| Monikko | muokkaimet | Genetiivi | muokkaimen |
| Monikon genetiivi | muokkaimien | Monikon genetiivi | muokkainten |
| Partitiivi | muokkainta | Monikon partitiivi | muokkaimia |
| Inessiivi | muokkaimessa | Monikon inessiivi | muokkaimissa |
| Elatiivi | muokkaimesta | Monikon elatiivi | muokkaimista |
| Illatiivi | muokkaimeen | Monikon illatiivi | muokkaimiin |
| Adessiivi | muokkaimella | Monikon adessiivi | muokkaimilla |
| Ablatiivi | muokkaimelta | Monikon ablatiivi | muokkaimilta |
| Allatiivi | muokkaimelle | Monikon allatiivi | muokkaimille |
| Essiivi | muokkaimena | Monikon essiivi | muokkaimina |
| Translatiivi | muokkaimeksi | Monikon translatiivi | muokkaimiksi |
| Monikon instruktiivi | muokkaimin | Abessiivi | muokkaimetta |
| Monikon abessiivi | muokkaimitta | Monikon akkusatiivi | muokkaimet |