| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | lastaimet | Genetiivi | lastaimen |
| Monikon genetiivi | lastaimien | Monikon genetiivi | lastainten |
| Partitiivi | lastainta | Monikon partitiivi | lastaimia |
| Inessiivi | lastaimessa | Monikon inessiivi | lastaimissa |
| Elatiivi | lastaimesta | Monikon elatiivi | lastaimista |
| Illatiivi | lastaimeen | Monikon illatiivi | lastaimiin |
| Adessiivi | lastaimella | Monikon adessiivi | lastaimilla |
| Ablatiivi | lastaimelta | Monikon ablatiivi | lastaimilta |
| Allatiivi | lastaimelle | Monikon allatiivi | lastaimille |
| Essiivi | lastaimena | Monikon essiivi | lastaimina |
| Translatiivi | lastaimeksi | Monikon translatiivi | lastaimiksi |
| Monikon instruktiivi | lastaimin | Abessiivi | lastaimetta |
| Monikon abessiivi | lastaimitta | Monikon akkusatiivi | lastaimet |