| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kumistimet | Genetiivi | kumistimen |
| Monikon genetiivi | kumistimien | Monikon genetiivi | kumistinten |
| Partitiivi | kumistinta | Monikon partitiivi | kumistimia |
| Inessiivi | kumistimessa | Monikon inessiivi | kumistimissa |
| Elatiivi | kumistimesta | Monikon elatiivi | kumistimista |
| Illatiivi | kumistimeen | Monikon illatiivi | kumistimiin |
| Adessiivi | kumistimella | Monikon adessiivi | kumistimilla |
| Ablatiivi | kumistimelta | Monikon ablatiivi | kumistimilta |
| Allatiivi | kumistimelle | Monikon allatiivi | kumistimille |
| Essiivi | kumistimena | Monikon essiivi | kumistimina |
| Translatiivi | kumistimeksi | Monikon translatiivi | kumistimiksi |
| Monikon instruktiivi | kumistimin | Abessiivi | kumistimetta |
| Monikon abessiivi | kumistimitta | Monikon akkusatiivi | kumistimet |