| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | teräkkäät | Genetiivi | teräkkään |
| Monikon genetiivi | teräkkäiden | Monikon genetiivi | teräkkäitten |
| Partitiivi | teräkästä | Monikon partitiivi | teräkkäitä |
| Inessiivi | teräkkäässä | Monikon inessiivi | teräkkäissä |
| Elatiivi | teräkkäästä | Monikon elatiivi | teräkkäistä |
| Illatiivi | teräkkääseen | Monikon illatiivi | teräkkäisiin |
| Adessiivi | teräkkäällä | Monikon adessiivi | teräkkäillä |
| Ablatiivi | teräkkäältä | Monikon ablatiivi | teräkkäiltä |
| Allatiivi | teräkkäälle | Monikon allatiivi | teräkkäille |
| Essiivi | teräkkäänä | Monikon essiivi | teräkkäinä |
| Translatiivi | teräkkääksi | Monikon translatiivi | teräkkäiksi |
| Monikon instruktiivi | teräkkäin | Abessiivi | teräkkäättä |
| Monikon abessiivi | teräkkäittä | Monikon akkusatiivi | teräkkäät |