Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
temperamental
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jolla on
voimakas
temperamentti
Taivutusmuodot
Monikko
temperamentikkaat
Monikko
temperamentikkaani
Monikko
temperamentikkaasi
Monikko
temperamentikkaamme
Monikko
temperamentikkaanne
Monikko
temperamentikkaansa
Genetiivi
temperamentikkaan
Genetiivi
temperamentikkaani
Genetiivi
temperamentikkaasi
Genetiivi
temperamentikkaamme
Genetiivi
temperamentikkaanne
Genetiivi
temperamentikkaansa
Monikon genetiivi
temperamentikkaiden
Monikon genetiivi
temperamentikkaitten
Monikon genetiivi
temperamentikkaideni
Monikon genetiivi
temperamentikkaitteni
Monikon genetiivi
temperamentikkaidesi
Monikon genetiivi
temperamentikkaittesi
Monikon genetiivi
temperamentikkaidemme
Monikon genetiivi
temperamentikkaittemme
Monikon genetiivi
temperamentikkaidenne
Monikon genetiivi
temperamentikkaittenne
Monikon genetiivi
temperamentikkaidensa
Monikon genetiivi
temperamentikkaittensa
Partitiivi
temperamentikasta
Partitiivi
temperamentikastani
Partitiivi
temperamentikastasi
Partitiivi
temperamentikastamme
Partitiivi
temperamentikastanne
Partitiivi
temperamentikastaan
Partitiivi
temperamentikastansa
Monikon partitiivi
temperamentikkaita
Monikon partitiivi
temperamentikkaitani
Monikon partitiivi
temperamentikkaitasi
Monikon partitiivi
temperamentikkaitamme
Monikon partitiivi
temperamentikkaitanne
Monikon partitiivi
temperamentikkaitaan
Monikon partitiivi
temperamentikkaitansa
Inessiivi
temperamentikkaassa
Inessiivi
temperamentikkaassani
Inessiivi
temperamentikkaassasi
Inessiivi
temperamentikkaassamme
Inessiivi
temperamentikkaassanne
Inessiivi
temperamentikkaassaan
Inessiivi
temperamentikkaassansa
Monikon inessiivi
temperamentikkaissa
Monikon inessiivi
temperamentikkaissani
Monikon inessiivi
temperamentikkaissasi
Monikon inessiivi
temperamentikkaissamme
Monikon inessiivi
temperamentikkaissanne
Monikon inessiivi
temperamentikkaissaan
Monikon inessiivi
temperamentikkaissansa
Elatiivi
temperamentikkaasta
Elatiivi
temperamentikkaastani
Elatiivi
temperamentikkaastasi
Elatiivi
temperamentikkaastamme
Elatiivi
temperamentikkaastanne
Elatiivi
temperamentikkaastaan
Elatiivi
temperamentikkaastansa
Monikon elatiivi
temperamentikkaista
Monikon elatiivi
temperamentikkaistani
Monikon elatiivi
temperamentikkaistasi
Monikon elatiivi
temperamentikkaistamme
Monikon elatiivi
temperamentikkaistanne
Monikon elatiivi
temperamentikkaistaan
Monikon elatiivi
temperamentikkaistansa
Illatiivi
temperamentikkaaseen
Illatiivi
temperamentikkaaseeni
Illatiivi
temperamentikkaaseesi
Illatiivi
temperamentikkaaseemme
Illatiivi
temperamentikkaaseenne
Illatiivi
temperamentikkaaseensa
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiin
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiini
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiisi
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiimme
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiinne
Monikon illatiivi
temperamentikkaisiinsa
Adessiivi
temperamentikkaalla
Adessiivi
temperamentikkaallani
Adessiivi
temperamentikkaallasi
Adessiivi
temperamentikkaallamme
Adessiivi
temperamentikkaallanne
Adessiivi
temperamentikkaallaan
Adessiivi
temperamentikkaallansa
Monikon adessiivi
temperamentikkailla
Monikon adessiivi
temperamentikkaillani
Monikon adessiivi
temperamentikkaillasi
Monikon adessiivi
temperamentikkaillamme
Monikon adessiivi
temperamentikkaillanne
Monikon adessiivi
temperamentikkaillaan
Monikon adessiivi
temperamentikkaillansa
Ablatiivi
temperamentikkaalta
Ablatiivi
temperamentikkaaltani
Ablatiivi
temperamentikkaaltasi
Ablatiivi
temperamentikkaaltamme
Ablatiivi
temperamentikkaaltanne
Ablatiivi
temperamentikkaaltaan
Ablatiivi
temperamentikkaaltansa
Monikon ablatiivi
temperamentikkailta
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtani
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtasi
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtamme
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtanne
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtaan
Monikon ablatiivi
temperamentikkailtansa
Allatiivi
temperamentikkaalle
Allatiivi
temperamentikkaalleni
Allatiivi
temperamentikkaallesi
Allatiivi
temperamentikkaallemme
Allatiivi
temperamentikkaallenne
Allatiivi
temperamentikkaalleen
Allatiivi
temperamentikkaallensa
Monikon allatiivi
temperamentikkaille
Monikon allatiivi
temperamentikkailleni
Monikon allatiivi
temperamentikkaillesi
Monikon allatiivi
temperamentikkaillemme
Monikon allatiivi
temperamentikkaillenne
Monikon allatiivi
temperamentikkailleen
Monikon allatiivi
temperamentikkaillensa
Essiivi
temperamentikkaana
Essiivi
temperamentikkaanani
Essiivi
temperamentikkaanasi
Essiivi
temperamentikkaanamme
Essiivi
temperamentikkaananne
Essiivi
temperamentikkaanaan
Essiivi
temperamentikkaanansa
Monikon essiivi
temperamentikkaina
Monikon essiivi
temperamentikkainani
Monikon essiivi
temperamentikkainasi
Monikon essiivi
temperamentikkainamme
Monikon essiivi
temperamentikkainanne
Monikon essiivi
temperamentikkainaan
Monikon essiivi
temperamentikkainansa
Translatiivi
temperamentikkaaksi
Translatiivi
temperamentikkaakseni
Translatiivi
temperamentikkaaksesi
Translatiivi
temperamentikkaaksemme
Translatiivi
temperamentikkaaksenne
Translatiivi
temperamentikkaakseen
Translatiivi
temperamentikkaaksensa
Monikon translatiivi
temperamentikkaiksi
Monikon translatiivi
temperamentikkaikseni
Monikon translatiivi
temperamentikkaiksesi
Monikon translatiivi
temperamentikkaiksemme
Monikon translatiivi
temperamentikkaiksenne
Monikon translatiivi
temperamentikkaikseen
Monikon translatiivi
temperamentikkaiksensa
Monikon instruktiivi
temperamentikkain
Abessiivi
temperamentikkaatta
Abessiivi
temperamentikkaattani
Abessiivi
temperamentikkaattasi
Abessiivi
temperamentikkaattamme
Abessiivi
temperamentikkaattanne
Abessiivi
temperamentikkaattaan
Abessiivi
temperamentikkaattansa
Monikon abessiivi
temperamentikkaitta
Monikon abessiivi
temperamentikkaittani
Monikon abessiivi
temperamentikkaittasi
Monikon abessiivi
temperamentikkaittamme
Monikon abessiivi
temperamentikkaittanne
Monikon abessiivi
temperamentikkaittaan
Monikon abessiivi
temperamentikkaittansa
Monikon komitatiivi
temperamentikkaine
Monikon komitatiivi
temperamentikkaineni
Monikon komitatiivi
temperamentikkainesi
Monikon komitatiivi
temperamentikkainemme
Monikon komitatiivi
temperamentikkainenne
Monikon komitatiivi
temperamentikkaineen
Monikon komitatiivi
temperamentikkainensa
Komparatiivi
temperamentikkaampi
Superlatiivi
temperamentikkain
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaat
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaani
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaasi
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaamme
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaanne
Monikon akkusatiivi
temperamentikkaansa
Akkusatiivi
temperamentikkaani
Akkusatiivi
temperamentikkaasi
Akkusatiivi
temperamentikkaamme
Akkusatiivi
temperamentikkaanne
Akkusatiivi
temperamentikkaansa
Luokat
Adjektiivit