| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | reiäkkäät | Monikko | reiäkkääni |
| Monikko | reiäkkääsi | Monikko | reiäkkäämme |
| Monikko | reiäkkäänne | Monikko | reiäkkäänsä |
| Genetiivi | reiäkkään | Genetiivi | reiäkkääni |
| Genetiivi | reiäkkääsi | Genetiivi | reiäkkäämme |
| Genetiivi | reiäkkäänne | Genetiivi | reiäkkäänsä |
| Monikon genetiivi | reiäkkäiden | Monikon genetiivi | reiäkkäitten |
| Monikon genetiivi | reiäkkäideni | Monikon genetiivi | reiäkkäitteni |
| Monikon genetiivi | reiäkkäidesi | Monikon genetiivi | reiäkkäittesi |
| Monikon genetiivi | reiäkkäidemme | Monikon genetiivi | reiäkkäittemme |
| Monikon genetiivi | reiäkkäidenne | Monikon genetiivi | reiäkkäittenne |
| Monikon genetiivi | reiäkkäidensä | Monikon genetiivi | reiäkkäittensä |
| Partitiivi | reiäkästä | Partitiivi | reiäkästäni |
| Partitiivi | reiäkästäsi | Partitiivi | reiäkästämme |
| Partitiivi | reiäkästänne | Partitiivi | reiäkästään |
| Partitiivi | reiäkästänsä | Monikon partitiivi | reiäkkäitä |
| Monikon partitiivi | reiäkkäitäni | Monikon partitiivi | reiäkkäitäsi |
| Monikon partitiivi | reiäkkäitämme | Monikon partitiivi | reiäkkäitänne |
| Monikon partitiivi | reiäkkäitään | Monikon partitiivi | reiäkkäitänsä |
| Inessiivi | reiäkkäässä | Inessiivi | reiäkkäässäni |
| Inessiivi | reiäkkäässäsi | Inessiivi | reiäkkäässämme |
| Inessiivi | reiäkkäässänne | Inessiivi | reiäkkäässään |
| Inessiivi | reiäkkäässänsä | Monikon inessiivi | reiäkkäissä |
| Monikon inessiivi | reiäkkäissäni | Monikon inessiivi | reiäkkäissäsi |
| Monikon inessiivi | reiäkkäissämme | Monikon inessiivi | reiäkkäissänne |
| Monikon inessiivi | reiäkkäissään | Monikon inessiivi | reiäkkäissänsä |
| Elatiivi | reiäkkäästä | Elatiivi | reiäkkäästäni |
| Elatiivi | reiäkkäästäsi | Elatiivi | reiäkkäästämme |
| Elatiivi | reiäkkäästänne | Elatiivi | reiäkkäästään |
| Elatiivi | reiäkkäästänsä | Monikon elatiivi | reiäkkäistä |
| Monikon elatiivi | reiäkkäistäni | Monikon elatiivi | reiäkkäistäsi |
| Monikon elatiivi | reiäkkäistämme | Monikon elatiivi | reiäkkäistänne |
| Monikon elatiivi | reiäkkäistään | Monikon elatiivi | reiäkkäistänsä |
| Illatiivi | reiäkkääseen | Illatiivi | reiäkkääseeni |
| Illatiivi | reiäkkääseesi | Illatiivi | reiäkkääseemme |
| Illatiivi | reiäkkääseenne | Illatiivi | reiäkkääseensä |
| Monikon illatiivi | reiäkkäisiin | Monikon illatiivi | reiäkkäisiini |
| Monikon illatiivi | reiäkkäisiisi | Monikon illatiivi | reiäkkäisiimme |
| Monikon illatiivi | reiäkkäisiinne | Monikon illatiivi | reiäkkäisiinsä |
| Adessiivi | reiäkkäällä | Adessiivi | reiäkkäälläni |
| Adessiivi | reiäkkäälläsi | Adessiivi | reiäkkäällämme |
| Adessiivi | reiäkkäällänne | Adessiivi | reiäkkäällään |
| Adessiivi | reiäkkäällänsä | Monikon adessiivi | reiäkkäillä |
| Monikon adessiivi | reiäkkäilläni | Monikon adessiivi | reiäkkäilläsi |
| Monikon adessiivi | reiäkkäillämme | Monikon adessiivi | reiäkkäillänne |
| Monikon adessiivi | reiäkkäillään | Monikon adessiivi | reiäkkäillänsä |
| Ablatiivi | reiäkkäältä | Ablatiivi | reiäkkäältäni |
| Ablatiivi | reiäkkäältäsi | Ablatiivi | reiäkkäältämme |
| Ablatiivi | reiäkkäältänne | Ablatiivi | reiäkkäältään |
| Ablatiivi | reiäkkäältänsä | Monikon ablatiivi | reiäkkäiltä |
| Monikon ablatiivi | reiäkkäiltäni | Monikon ablatiivi | reiäkkäiltäsi |
| Monikon ablatiivi | reiäkkäiltämme | Monikon ablatiivi | reiäkkäiltänne |
| Monikon ablatiivi | reiäkkäiltään | Monikon ablatiivi | reiäkkäiltänsä |
| Allatiivi | reiäkkäälle | Allatiivi | reiäkkäälleni |
| Allatiivi | reiäkkäällesi | Allatiivi | reiäkkäällemme |
| Allatiivi | reiäkkäällenne | Allatiivi | reiäkkäälleen |
| Allatiivi | reiäkkäällensä | Monikon allatiivi | reiäkkäille |
| Monikon allatiivi | reiäkkäilleni | Monikon allatiivi | reiäkkäillesi |
| Monikon allatiivi | reiäkkäillemme | Monikon allatiivi | reiäkkäillenne |
| Monikon allatiivi | reiäkkäilleen | Monikon allatiivi | reiäkkäillensä |
| Essiivi | reiäkkäänä | Essiivi | reiäkkäänäni |
| Essiivi | reiäkkäänäsi | Essiivi | reiäkkäänämme |
| Essiivi | reiäkkäänänne | Essiivi | reiäkkäänään |
| Essiivi | reiäkkäänänsä | Monikon essiivi | reiäkkäinä |
| Monikon essiivi | reiäkkäinäni | Monikon essiivi | reiäkkäinäsi |
| Monikon essiivi | reiäkkäinämme | Monikon essiivi | reiäkkäinänne |
| Monikon essiivi | reiäkkäinään | Monikon essiivi | reiäkkäinänsä |
| Translatiivi | reiäkkääksi | Translatiivi | reiäkkääkseni |
| Translatiivi | reiäkkääksesi | Translatiivi | reiäkkääksemme |
| Translatiivi | reiäkkääksenne | Translatiivi | reiäkkääkseen |
| Translatiivi | reiäkkääksensä | Monikon translatiivi | reiäkkäiksi |
| Monikon translatiivi | reiäkkäikseni | Monikon translatiivi | reiäkkäiksesi |
| Monikon translatiivi | reiäkkäiksemme | Monikon translatiivi | reiäkkäiksenne |
| Monikon translatiivi | reiäkkäikseen | Monikon translatiivi | reiäkkäiksensä |
| Monikon instruktiivi | reiäkkäin | Abessiivi | reiäkkäättä |
| Abessiivi | reiäkkäättäni | Abessiivi | reiäkkäättäsi |
| Abessiivi | reiäkkäättämme | Abessiivi | reiäkkäättänne |
| Abessiivi | reiäkkäättään | Abessiivi | reiäkkäättänsä |
| Monikon abessiivi | reiäkkäittä | Monikon abessiivi | reiäkkäittäni |
| Monikon abessiivi | reiäkkäittäsi | Monikon abessiivi | reiäkkäittämme |
| Monikon abessiivi | reiäkkäittänne | Monikon abessiivi | reiäkkäittään |
| Monikon abessiivi | reiäkkäittänsä | Monikon komitatiivi | reiäkkäine |
| Monikon komitatiivi | reiäkkäineni | Monikon komitatiivi | reiäkkäinesi |
| Monikon komitatiivi | reiäkkäinemme | Monikon komitatiivi | reiäkkäinenne |
| Monikon komitatiivi | reiäkkäineen | Monikon komitatiivi | reiäkkäinensä |
| Komparatiivi | reiäkkäämpi | Superlatiivi | reiäkkäin |
| Monikon akkusatiivi | reiäkkäät | Monikon akkusatiivi | reiäkkääni |
| Monikon akkusatiivi | reiäkkääsi | Monikon akkusatiivi | reiäkkäämme |
| Monikon akkusatiivi | reiäkkäänne | Monikon akkusatiivi | reiäkkäänsä |
| Akkusatiivi | reiäkkääni | Akkusatiivi | reiäkkääsi |
| Akkusatiivi | reiäkkäämme | Akkusatiivi | reiäkkäänne |
| Akkusatiivi | reiäkkäänsä |