Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoreiäkkäätMonikkoreiäkkääni
MonikkoreiäkkääsiMonikkoreiäkkäämme
MonikkoreiäkkäänneMonikkoreiäkkäänsä
GenetiivireiäkkäänGenetiivireiäkkääni
GenetiivireiäkkääsiGenetiivireiäkkäämme
GenetiivireiäkkäänneGenetiivireiäkkäänsä
Monikon genetiivireiäkkäidenMonikon genetiivireiäkkäitten
Monikon genetiivireiäkkäideniMonikon genetiivireiäkkäitteni
Monikon genetiivireiäkkäidesiMonikon genetiivireiäkkäittesi
Monikon genetiivireiäkkäidemmeMonikon genetiivireiäkkäittemme
Monikon genetiivireiäkkäidenneMonikon genetiivireiäkkäittenne
Monikon genetiivireiäkkäidensäMonikon genetiivireiäkkäittensä
PartitiivireiäkästäPartitiivireiäkästäni
PartitiivireiäkästäsiPartitiivireiäkästämme
PartitiivireiäkästännePartitiivireiäkästään
PartitiivireiäkästänsäMonikon partitiivireiäkkäitä
Monikon partitiivireiäkkäitäniMonikon partitiivireiäkkäitäsi
Monikon partitiivireiäkkäitämmeMonikon partitiivireiäkkäitänne
Monikon partitiivireiäkkäitäänMonikon partitiivireiäkkäitänsä
InessiivireiäkkäässäInessiivireiäkkäässäni
InessiivireiäkkäässäsiInessiivireiäkkäässämme
InessiivireiäkkäässänneInessiivireiäkkäässään
InessiivireiäkkäässänsäMonikon inessiivireiäkkäissä
Monikon inessiivireiäkkäissäniMonikon inessiivireiäkkäissäsi
Monikon inessiivireiäkkäissämmeMonikon inessiivireiäkkäissänne
Monikon inessiivireiäkkäissäänMonikon inessiivireiäkkäissänsä
ElatiivireiäkkäästäElatiivireiäkkäästäni
ElatiivireiäkkäästäsiElatiivireiäkkäästämme
ElatiivireiäkkäästänneElatiivireiäkkäästään
ElatiivireiäkkäästänsäMonikon elatiivireiäkkäistä
Monikon elatiivireiäkkäistäniMonikon elatiivireiäkkäistäsi
Monikon elatiivireiäkkäistämmeMonikon elatiivireiäkkäistänne
Monikon elatiivireiäkkäistäänMonikon elatiivireiäkkäistänsä
IllatiivireiäkkääseenIllatiivireiäkkääseeni
IllatiivireiäkkääseesiIllatiivireiäkkääseemme
IllatiivireiäkkääseenneIllatiivireiäkkääseensä
Monikon illatiivireiäkkäisiinMonikon illatiivireiäkkäisiini
Monikon illatiivireiäkkäisiisiMonikon illatiivireiäkkäisiimme
Monikon illatiivireiäkkäisiinneMonikon illatiivireiäkkäisiinsä
AdessiivireiäkkäälläAdessiivireiäkkäälläni
AdessiivireiäkkäälläsiAdessiivireiäkkäällämme
AdessiivireiäkkäällänneAdessiivireiäkkäällään
AdessiivireiäkkäällänsäMonikon adessiivireiäkkäillä
Monikon adessiivireiäkkäilläniMonikon adessiivireiäkkäilläsi
Monikon adessiivireiäkkäillämmeMonikon adessiivireiäkkäillänne
Monikon adessiivireiäkkäilläänMonikon adessiivireiäkkäillänsä
AblatiivireiäkkäältäAblatiivireiäkkäältäni
AblatiivireiäkkäältäsiAblatiivireiäkkäältämme
AblatiivireiäkkäältänneAblatiivireiäkkäältään
AblatiivireiäkkäältänsäMonikon ablatiivireiäkkäiltä
Monikon ablatiivireiäkkäiltäniMonikon ablatiivireiäkkäiltäsi
Monikon ablatiivireiäkkäiltämmeMonikon ablatiivireiäkkäiltänne
Monikon ablatiivireiäkkäiltäänMonikon ablatiivireiäkkäiltänsä
AllatiivireiäkkäälleAllatiivireiäkkäälleni
AllatiivireiäkkäällesiAllatiivireiäkkäällemme
AllatiivireiäkkäällenneAllatiivireiäkkäälleen
AllatiivireiäkkäällensäMonikon allatiivireiäkkäille
Monikon allatiivireiäkkäilleniMonikon allatiivireiäkkäillesi
Monikon allatiivireiäkkäillemmeMonikon allatiivireiäkkäillenne
Monikon allatiivireiäkkäilleenMonikon allatiivireiäkkäillensä
EssiivireiäkkäänäEssiivireiäkkäänäni
EssiivireiäkkäänäsiEssiivireiäkkäänämme
EssiivireiäkkäänänneEssiivireiäkkäänään
EssiivireiäkkäänänsäMonikon essiivireiäkkäinä
Monikon essiivireiäkkäinäniMonikon essiivireiäkkäinäsi
Monikon essiivireiäkkäinämmeMonikon essiivireiäkkäinänne
Monikon essiivireiäkkäinäänMonikon essiivireiäkkäinänsä
TranslatiivireiäkkääksiTranslatiivireiäkkääkseni
TranslatiivireiäkkääksesiTranslatiivireiäkkääksemme
TranslatiivireiäkkääksenneTranslatiivireiäkkääkseen
TranslatiivireiäkkääksensäMonikon translatiivireiäkkäiksi
Monikon translatiivireiäkkäikseniMonikon translatiivireiäkkäiksesi
Monikon translatiivireiäkkäiksemmeMonikon translatiivireiäkkäiksenne
Monikon translatiivireiäkkäikseenMonikon translatiivireiäkkäiksensä
Monikon instruktiivireiäkkäinAbessiivireiäkkäättä
AbessiivireiäkkäättäniAbessiivireiäkkäättäsi
AbessiivireiäkkäättämmeAbessiivireiäkkäättänne
AbessiivireiäkkäättäänAbessiivireiäkkäättänsä
Monikon abessiivireiäkkäittäMonikon abessiivireiäkkäittäni
Monikon abessiivireiäkkäittäsiMonikon abessiivireiäkkäittämme
Monikon abessiivireiäkkäittänneMonikon abessiivireiäkkäittään
Monikon abessiivireiäkkäittänsäMonikon komitatiivireiäkkäine
Monikon komitatiivireiäkkäineniMonikon komitatiivireiäkkäinesi
Monikon komitatiivireiäkkäinemmeMonikon komitatiivireiäkkäinenne
Monikon komitatiivireiäkkäineenMonikon komitatiivireiäkkäinensä
KomparatiivireiäkkäämpiSuperlatiivireiäkkäin
Monikon akkusatiivireiäkkäätMonikon akkusatiivireiäkkääni
Monikon akkusatiivireiäkkääsiMonikon akkusatiivireiäkkäämme
Monikon akkusatiivireiäkkäänneMonikon akkusatiivireiäkkäänsä
AkkusatiivireiäkkääniAkkusatiivireiäkkääsi
AkkusatiivireiäkkäämmeAkkusatiivireiäkkäänne
Akkusatiivireiäkkäänsä