Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkomahdikkaatMonikkomahdikkaani
MonikkomahdikkaasiMonikkomahdikkaamme
MonikkomahdikkaanneMonikkomahdikkaansa
GenetiivimahdikkaanGenetiivimahdikkaani
GenetiivimahdikkaasiGenetiivimahdikkaamme
GenetiivimahdikkaanneGenetiivimahdikkaansa
Monikon genetiivimahdikkaidenMonikon genetiivimahdikkaitten
Monikon genetiivimahdikkaideniMonikon genetiivimahdikkaitteni
Monikon genetiivimahdikkaidesiMonikon genetiivimahdikkaittesi
Monikon genetiivimahdikkaidemmeMonikon genetiivimahdikkaittemme
Monikon genetiivimahdikkaidenneMonikon genetiivimahdikkaittenne
Monikon genetiivimahdikkaidensaMonikon genetiivimahdikkaittensa
PartitiivimahdikastaPartitiivimahdikastani
PartitiivimahdikastasiPartitiivimahdikastamme
PartitiivimahdikastannePartitiivimahdikastaan
PartitiivimahdikastansaMonikon partitiivimahdikkaita
Monikon partitiivimahdikkaitaniMonikon partitiivimahdikkaitasi
Monikon partitiivimahdikkaitammeMonikon partitiivimahdikkaitanne
Monikon partitiivimahdikkaitaanMonikon partitiivimahdikkaitansa
InessiivimahdikkaassaInessiivimahdikkaassani
InessiivimahdikkaassasiInessiivimahdikkaassamme
InessiivimahdikkaassanneInessiivimahdikkaassaan
InessiivimahdikkaassansaMonikon inessiivimahdikkaissa
Monikon inessiivimahdikkaissaniMonikon inessiivimahdikkaissasi
Monikon inessiivimahdikkaissammeMonikon inessiivimahdikkaissanne
Monikon inessiivimahdikkaissaanMonikon inessiivimahdikkaissansa
ElatiivimahdikkaastaElatiivimahdikkaastani
ElatiivimahdikkaastasiElatiivimahdikkaastamme
ElatiivimahdikkaastanneElatiivimahdikkaastaan
ElatiivimahdikkaastansaMonikon elatiivimahdikkaista
Monikon elatiivimahdikkaistaniMonikon elatiivimahdikkaistasi
Monikon elatiivimahdikkaistammeMonikon elatiivimahdikkaistanne
Monikon elatiivimahdikkaistaanMonikon elatiivimahdikkaistansa
IllatiivimahdikkaaseenIllatiivimahdikkaaseeni
IllatiivimahdikkaaseesiIllatiivimahdikkaaseemme
IllatiivimahdikkaaseenneIllatiivimahdikkaaseensa
Monikon illatiivimahdikkaisiinMonikon illatiivimahdikkaisiini
Monikon illatiivimahdikkaisiisiMonikon illatiivimahdikkaisiimme
Monikon illatiivimahdikkaisiinneMonikon illatiivimahdikkaisiinsa
AdessiivimahdikkaallaAdessiivimahdikkaallani
AdessiivimahdikkaallasiAdessiivimahdikkaallamme
AdessiivimahdikkaallanneAdessiivimahdikkaallaan
AdessiivimahdikkaallansaMonikon adessiivimahdikkailla
Monikon adessiivimahdikkaillaniMonikon adessiivimahdikkaillasi
Monikon adessiivimahdikkaillammeMonikon adessiivimahdikkaillanne
Monikon adessiivimahdikkaillaanMonikon adessiivimahdikkaillansa
AblatiivimahdikkaaltaAblatiivimahdikkaaltani
AblatiivimahdikkaaltasiAblatiivimahdikkaaltamme
AblatiivimahdikkaaltanneAblatiivimahdikkaaltaan
AblatiivimahdikkaaltansaMonikon ablatiivimahdikkailta
Monikon ablatiivimahdikkailtaniMonikon ablatiivimahdikkailtasi
Monikon ablatiivimahdikkailtammeMonikon ablatiivimahdikkailtanne
Monikon ablatiivimahdikkailtaanMonikon ablatiivimahdikkailtansa
AllatiivimahdikkaalleAllatiivimahdikkaalleni
AllatiivimahdikkaallesiAllatiivimahdikkaallemme
AllatiivimahdikkaallenneAllatiivimahdikkaalleen
AllatiivimahdikkaallensaMonikon allatiivimahdikkaille
Monikon allatiivimahdikkailleniMonikon allatiivimahdikkaillesi
Monikon allatiivimahdikkaillemmeMonikon allatiivimahdikkaillenne
Monikon allatiivimahdikkailleenMonikon allatiivimahdikkaillensa
EssiivimahdikkaanaEssiivimahdikkaanani
EssiivimahdikkaanasiEssiivimahdikkaanamme
EssiivimahdikkaananneEssiivimahdikkaanaan
EssiivimahdikkaanansaMonikon essiivimahdikkaina
Monikon essiivimahdikkainaniMonikon essiivimahdikkainasi
Monikon essiivimahdikkainammeMonikon essiivimahdikkainanne
Monikon essiivimahdikkainaanMonikon essiivimahdikkainansa
TranslatiivimahdikkaaksiTranslatiivimahdikkaakseni
TranslatiivimahdikkaaksesiTranslatiivimahdikkaaksemme
TranslatiivimahdikkaaksenneTranslatiivimahdikkaakseen
TranslatiivimahdikkaaksensaMonikon translatiivimahdikkaiksi
Monikon translatiivimahdikkaikseniMonikon translatiivimahdikkaiksesi
Monikon translatiivimahdikkaiksemmeMonikon translatiivimahdikkaiksenne
Monikon translatiivimahdikkaikseenMonikon translatiivimahdikkaiksensa
Monikon instruktiivimahdikkainAbessiivimahdikkaatta
AbessiivimahdikkaattaniAbessiivimahdikkaattasi
AbessiivimahdikkaattammeAbessiivimahdikkaattanne
AbessiivimahdikkaattaanAbessiivimahdikkaattansa
Monikon abessiivimahdikkaittaMonikon abessiivimahdikkaittani
Monikon abessiivimahdikkaittasiMonikon abessiivimahdikkaittamme
Monikon abessiivimahdikkaittanneMonikon abessiivimahdikkaittaan
Monikon abessiivimahdikkaittansaMonikon komitatiivimahdikkaine
Monikon komitatiivimahdikkaineniMonikon komitatiivimahdikkainesi
Monikon komitatiivimahdikkainemmeMonikon komitatiivimahdikkainenne
Monikon komitatiivimahdikkaineenMonikon komitatiivimahdikkainensa
KomparatiivimahdikkaampiSuperlatiivimahdikkain
Monikon akkusatiivimahdikkaatMonikon akkusatiivimahdikkaani
Monikon akkusatiivimahdikkaasiMonikon akkusatiivimahdikkaamme
Monikon akkusatiivimahdikkaanneMonikon akkusatiivimahdikkaansa
AkkusatiivimahdikkaaniAkkusatiivimahdikkaasi
AkkusatiivimahdikkaammeAkkusatiivimahdikkaanne
Akkusatiivimahdikkaansa

Luokat