| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | lajikkaat | Monikko | lajikkaani |
| Monikko | lajikkaasi | Monikko | lajikkaamme |
| Monikko | lajikkaanne | Monikko | lajikkaansa |
| Genetiivi | lajikkaan | Genetiivi | lajikkaani |
| Genetiivi | lajikkaasi | Genetiivi | lajikkaamme |
| Genetiivi | lajikkaanne | Genetiivi | lajikkaansa |
| Monikon genetiivi | lajikkaiden | Monikon genetiivi | lajikkaitten |
| Monikon genetiivi | lajikkaideni | Monikon genetiivi | lajikkaitteni |
| Monikon genetiivi | lajikkaidesi | Monikon genetiivi | lajikkaittesi |
| Monikon genetiivi | lajikkaidemme | Monikon genetiivi | lajikkaittemme |
| Monikon genetiivi | lajikkaidenne | Monikon genetiivi | lajikkaittenne |
| Monikon genetiivi | lajikkaidensa | Monikon genetiivi | lajikkaittensa |
| Partitiivi | lajikasta | Partitiivi | lajikastani |
| Partitiivi | lajikastasi | Partitiivi | lajikastamme |
| Partitiivi | lajikastanne | Partitiivi | lajikastaan |
| Partitiivi | lajikastansa | Monikon partitiivi | lajikkaita |
| Monikon partitiivi | lajikkaitani | Monikon partitiivi | lajikkaitasi |
| Monikon partitiivi | lajikkaitamme | Monikon partitiivi | lajikkaitanne |
| Monikon partitiivi | lajikkaitaan | Monikon partitiivi | lajikkaitansa |
| Inessiivi | lajikkaassa | Inessiivi | lajikkaassani |
| Inessiivi | lajikkaassasi | Inessiivi | lajikkaassamme |
| Inessiivi | lajikkaassanne | Inessiivi | lajikkaassaan |
| Inessiivi | lajikkaassansa | Monikon inessiivi | lajikkaissa |
| Monikon inessiivi | lajikkaissani | Monikon inessiivi | lajikkaissasi |
| Monikon inessiivi | lajikkaissamme | Monikon inessiivi | lajikkaissanne |
| Monikon inessiivi | lajikkaissaan | Monikon inessiivi | lajikkaissansa |
| Elatiivi | lajikkaasta | Elatiivi | lajikkaastani |
| Elatiivi | lajikkaastasi | Elatiivi | lajikkaastamme |
| Elatiivi | lajikkaastanne | Elatiivi | lajikkaastaan |
| Elatiivi | lajikkaastansa | Monikon elatiivi | lajikkaista |
| Monikon elatiivi | lajikkaistani | Monikon elatiivi | lajikkaistasi |
| Monikon elatiivi | lajikkaistamme | Monikon elatiivi | lajikkaistanne |
| Monikon elatiivi | lajikkaistaan | Monikon elatiivi | lajikkaistansa |
| Illatiivi | lajikkaaseen | Illatiivi | lajikkaaseeni |
| Illatiivi | lajikkaaseesi | Illatiivi | lajikkaaseemme |
| Illatiivi | lajikkaaseenne | Illatiivi | lajikkaaseensa |
| Monikon illatiivi | lajikkaisiin | Monikon illatiivi | lajikkaisiini |
| Monikon illatiivi | lajikkaisiisi | Monikon illatiivi | lajikkaisiimme |
| Monikon illatiivi | lajikkaisiinne | Monikon illatiivi | lajikkaisiinsa |
| Adessiivi | lajikkaalla | Adessiivi | lajikkaallani |
| Adessiivi | lajikkaallasi | Adessiivi | lajikkaallamme |
| Adessiivi | lajikkaallanne | Adessiivi | lajikkaallaan |
| Adessiivi | lajikkaallansa | Monikon adessiivi | lajikkailla |
| Monikon adessiivi | lajikkaillani | Monikon adessiivi | lajikkaillasi |
| Monikon adessiivi | lajikkaillamme | Monikon adessiivi | lajikkaillanne |
| Monikon adessiivi | lajikkaillaan | Monikon adessiivi | lajikkaillansa |
| Ablatiivi | lajikkaalta | Ablatiivi | lajikkaaltani |
| Ablatiivi | lajikkaaltasi | Ablatiivi | lajikkaaltamme |
| Ablatiivi | lajikkaaltanne | Ablatiivi | lajikkaaltaan |
| Ablatiivi | lajikkaaltansa | Monikon ablatiivi | lajikkailta |
| Monikon ablatiivi | lajikkailtani | Monikon ablatiivi | lajikkailtasi |
| Monikon ablatiivi | lajikkailtamme | Monikon ablatiivi | lajikkailtanne |
| Monikon ablatiivi | lajikkailtaan | Monikon ablatiivi | lajikkailtansa |
| Allatiivi | lajikkaalle | Allatiivi | lajikkaalleni |
| Allatiivi | lajikkaallesi | Allatiivi | lajikkaallemme |
| Allatiivi | lajikkaallenne | Allatiivi | lajikkaalleen |
| Allatiivi | lajikkaallensa | Monikon allatiivi | lajikkaille |
| Monikon allatiivi | lajikkailleni | Monikon allatiivi | lajikkaillesi |
| Monikon allatiivi | lajikkaillemme | Monikon allatiivi | lajikkaillenne |
| Monikon allatiivi | lajikkailleen | Monikon allatiivi | lajikkaillensa |
| Essiivi | lajikkaana | Essiivi | lajikkaanani |
| Essiivi | lajikkaanasi | Essiivi | lajikkaanamme |
| Essiivi | lajikkaananne | Essiivi | lajikkaanaan |
| Essiivi | lajikkaanansa | Monikon essiivi | lajikkaina |
| Monikon essiivi | lajikkainani | Monikon essiivi | lajikkainasi |
| Monikon essiivi | lajikkainamme | Monikon essiivi | lajikkainanne |
| Monikon essiivi | lajikkainaan | Monikon essiivi | lajikkainansa |
| Translatiivi | lajikkaaksi | Translatiivi | lajikkaakseni |
| Translatiivi | lajikkaaksesi | Translatiivi | lajikkaaksemme |
| Translatiivi | lajikkaaksenne | Translatiivi | lajikkaakseen |
| Translatiivi | lajikkaaksensa | Monikon translatiivi | lajikkaiksi |
| Monikon translatiivi | lajikkaikseni | Monikon translatiivi | lajikkaiksesi |
| Monikon translatiivi | lajikkaiksemme | Monikon translatiivi | lajikkaiksenne |
| Monikon translatiivi | lajikkaikseen | Monikon translatiivi | lajikkaiksensa |
| Monikon instruktiivi | lajikkain | Abessiivi | lajikkaatta |
| Abessiivi | lajikkaattani | Abessiivi | lajikkaattasi |
| Abessiivi | lajikkaattamme | Abessiivi | lajikkaattanne |
| Abessiivi | lajikkaattaan | Abessiivi | lajikkaattansa |
| Monikon abessiivi | lajikkaitta | Monikon abessiivi | lajikkaittani |
| Monikon abessiivi | lajikkaittasi | Monikon abessiivi | lajikkaittamme |
| Monikon abessiivi | lajikkaittanne | Monikon abessiivi | lajikkaittaan |
| Monikon abessiivi | lajikkaittansa | Monikon komitatiivi | lajikkaine |
| Monikon komitatiivi | lajikkaineni | Monikon komitatiivi | lajikkainesi |
| Monikon komitatiivi | lajikkainemme | Monikon komitatiivi | lajikkainenne |
| Monikon komitatiivi | lajikkaineen | Monikon komitatiivi | lajikkainensa |
| Komparatiivi | lajikkaampi | Superlatiivi | lajikkain |
| Monikon akkusatiivi | lajikkaat | Monikon akkusatiivi | lajikkaani |
| Monikon akkusatiivi | lajikkaasi | Monikon akkusatiivi | lajikkaamme |
| Monikon akkusatiivi | lajikkaanne | Monikon akkusatiivi | lajikkaansa |
| Akkusatiivi | lajikkaani | Akkusatiivi | lajikkaasi |
| Akkusatiivi | lajikkaamme | Akkusatiivi | lajikkaanne |
| Akkusatiivi | lajikkaansa |