| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | köriläät | Genetiivi | körilään |
| Monikon genetiivi | köriläiden | Monikon genetiivi | köriläitten |
| Partitiivi | körilästä | Monikon partitiivi | köriläitä |
| Inessiivi | köriläässä | Monikon inessiivi | köriläissä |
| Elatiivi | köriläästä | Monikon elatiivi | köriläistä |
| Illatiivi | körilääseen | Monikon illatiivi | köriläisiin |
| Adessiivi | köriläällä | Monikon adessiivi | köriläillä |
| Ablatiivi | köriläältä | Monikon ablatiivi | köriläiltä |
| Allatiivi | köriläälle | Monikon allatiivi | köriläille |
| Essiivi | köriläänä | Monikon essiivi | köriläinä |
| Translatiivi | körilääksi | Monikon translatiivi | köriläiksi |
| Monikon instruktiivi | köriläin | Abessiivi | köriläättä |
| Monikon abessiivi | köriläittä | Monikon akkusatiivi | köriläät |