Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
3.kuvaannollinen

Taivutusmuodot

MonikkokärjekkäätMonikkokärjekkääni
MonikkokärjekkääsiMonikkokärjekkäämme
MonikkokärjekkäänneMonikkokärjekkäänsä
GenetiivikärjekkäänGenetiivikärjekkääni
GenetiivikärjekkääsiGenetiivikärjekkäämme
GenetiivikärjekkäänneGenetiivikärjekkäänsä
Monikon genetiivikärjekkäidenMonikon genetiivikärjekkäitten
Monikon genetiivikärjekkäideniMonikon genetiivikärjekkäitteni
Monikon genetiivikärjekkäidesiMonikon genetiivikärjekkäittesi
Monikon genetiivikärjekkäidemmeMonikon genetiivikärjekkäittemme
Monikon genetiivikärjekkäidenneMonikon genetiivikärjekkäittenne
Monikon genetiivikärjekkäidensäMonikon genetiivikärjekkäittensä
PartitiivikärjekästäPartitiivikärjekästäni
PartitiivikärjekästäsiPartitiivikärjekästämme
PartitiivikärjekästännePartitiivikärjekästään
PartitiivikärjekästänsäMonikon partitiivikärjekkäitä
Monikon partitiivikärjekkäitäniMonikon partitiivikärjekkäitäsi
Monikon partitiivikärjekkäitämmeMonikon partitiivikärjekkäitänne
Monikon partitiivikärjekkäitäänMonikon partitiivikärjekkäitänsä
InessiivikärjekkäässäInessiivikärjekkäässäni
InessiivikärjekkäässäsiInessiivikärjekkäässämme
InessiivikärjekkäässänneInessiivikärjekkäässään
InessiivikärjekkäässänsäMonikon inessiivikärjekkäissä
Monikon inessiivikärjekkäissäniMonikon inessiivikärjekkäissäsi
Monikon inessiivikärjekkäissämmeMonikon inessiivikärjekkäissänne
Monikon inessiivikärjekkäissäänMonikon inessiivikärjekkäissänsä
ElatiivikärjekkäästäElatiivikärjekkäästäni
ElatiivikärjekkäästäsiElatiivikärjekkäästämme
ElatiivikärjekkäästänneElatiivikärjekkäästään
ElatiivikärjekkäästänsäMonikon elatiivikärjekkäistä
Monikon elatiivikärjekkäistäniMonikon elatiivikärjekkäistäsi
Monikon elatiivikärjekkäistämmeMonikon elatiivikärjekkäistänne
Monikon elatiivikärjekkäistäänMonikon elatiivikärjekkäistänsä
IllatiivikärjekkääseenIllatiivikärjekkääseeni
IllatiivikärjekkääseesiIllatiivikärjekkääseemme
IllatiivikärjekkääseenneIllatiivikärjekkääseensä
Monikon illatiivikärjekkäisiinMonikon illatiivikärjekkäisiini
Monikon illatiivikärjekkäisiisiMonikon illatiivikärjekkäisiimme
Monikon illatiivikärjekkäisiinneMonikon illatiivikärjekkäisiinsä
AdessiivikärjekkäälläAdessiivikärjekkäälläni
AdessiivikärjekkäälläsiAdessiivikärjekkäällämme
AdessiivikärjekkäällänneAdessiivikärjekkäällään
AdessiivikärjekkäällänsäMonikon adessiivikärjekkäillä
Monikon adessiivikärjekkäilläniMonikon adessiivikärjekkäilläsi
Monikon adessiivikärjekkäillämmeMonikon adessiivikärjekkäillänne
Monikon adessiivikärjekkäilläänMonikon adessiivikärjekkäillänsä
AblatiivikärjekkäältäAblatiivikärjekkäältäni
AblatiivikärjekkäältäsiAblatiivikärjekkäältämme
AblatiivikärjekkäältänneAblatiivikärjekkäältään
AblatiivikärjekkäältänsäMonikon ablatiivikärjekkäiltä
Monikon ablatiivikärjekkäiltäniMonikon ablatiivikärjekkäiltäsi
Monikon ablatiivikärjekkäiltämmeMonikon ablatiivikärjekkäiltänne
Monikon ablatiivikärjekkäiltäänMonikon ablatiivikärjekkäiltänsä
AllatiivikärjekkäälleAllatiivikärjekkäälleni
AllatiivikärjekkäällesiAllatiivikärjekkäällemme
AllatiivikärjekkäällenneAllatiivikärjekkäälleen
AllatiivikärjekkäällensäMonikon allatiivikärjekkäille
Monikon allatiivikärjekkäilleniMonikon allatiivikärjekkäillesi
Monikon allatiivikärjekkäillemmeMonikon allatiivikärjekkäillenne
Monikon allatiivikärjekkäilleenMonikon allatiivikärjekkäillensä
EssiivikärjekkäänäEssiivikärjekkäänäni
EssiivikärjekkäänäsiEssiivikärjekkäänämme
EssiivikärjekkäänänneEssiivikärjekkäänään
EssiivikärjekkäänänsäMonikon essiivikärjekkäinä
Monikon essiivikärjekkäinäniMonikon essiivikärjekkäinäsi
Monikon essiivikärjekkäinämmeMonikon essiivikärjekkäinänne
Monikon essiivikärjekkäinäänMonikon essiivikärjekkäinänsä
TranslatiivikärjekkääksiTranslatiivikärjekkääkseni
TranslatiivikärjekkääksesiTranslatiivikärjekkääksemme
TranslatiivikärjekkääksenneTranslatiivikärjekkääkseen
TranslatiivikärjekkääksensäMonikon translatiivikärjekkäiksi
Monikon translatiivikärjekkäikseniMonikon translatiivikärjekkäiksesi
Monikon translatiivikärjekkäiksemmeMonikon translatiivikärjekkäiksenne
Monikon translatiivikärjekkäikseenMonikon translatiivikärjekkäiksensä
Monikon instruktiivikärjekkäinAbessiivikärjekkäättä
AbessiivikärjekkäättäniAbessiivikärjekkäättäsi
AbessiivikärjekkäättämmeAbessiivikärjekkäättänne
AbessiivikärjekkäättäänAbessiivikärjekkäättänsä
Monikon abessiivikärjekkäittäMonikon abessiivikärjekkäittäni
Monikon abessiivikärjekkäittäsiMonikon abessiivikärjekkäittämme
Monikon abessiivikärjekkäittänneMonikon abessiivikärjekkäittään
Monikon abessiivikärjekkäittänsäMonikon komitatiivikärjekkäine
Monikon komitatiivikärjekkäineniMonikon komitatiivikärjekkäinesi
Monikon komitatiivikärjekkäinemmeMonikon komitatiivikärjekkäinenne
Monikon komitatiivikärjekkäineenMonikon komitatiivikärjekkäinensä
KomparatiivikärjekkäämpiSuperlatiivikärjekkäin
Monikon akkusatiivikärjekkäätMonikon akkusatiivikärjekkääni
Monikon akkusatiivikärjekkääsiMonikon akkusatiivikärjekkäämme
Monikon akkusatiivikärjekkäänneMonikon akkusatiivikärjekkäänsä
AkkusatiivikärjekkääniAkkusatiivikärjekkääsi
AkkusatiivikärjekkäämmeAkkusatiivikärjekkäänne
Akkusatiivikärjekkäänsä